Zbieranie wody deszczowej z dachów i magazynowanie ich za pomocą beczek deszczowych zyskuje na popularności z uwagi na wiele korzyści środowiskowych i praktycznych. Jest dobre zarówno dla roślin, jak i dla systemów kanalizacyjnych. Jest to szczególnie ważne na osiedlach z podwórzami pokrytymi asfaltem i kostkami chodnikowymi.
ZGN Wola od dwóch lat montuje na Woli zbiorniki na deszczówkę. Zbiorniki takie można znaleźć zarówno w budynkach będących własnością miasta, jak i w budynkach zarządzanych przez wspólnoty z udziałem miasta. Niedługo blisko 100 budynków będzie miało zamontowany taki system zbierania wody deszczowej.
„Poza czystą oszczędnością, zbieranie wody deszczowej pomaga dbać o środowisko i angażuje mieszkańców we wspólne działania na rzecz klimatu. Zużywamy mniej wody pitnej, ograniczamy przesuszanie gruntów zmniejszając ilość ścieków odprowadzanych wprost do kanalizacji, dostarczamy roślinom wodę naturalną, nie uzdatnianą. Mieszkańcy mają bezpośredni wpływ na proekologiczne działania związane z wykorzystaniem wody deszczowej” – wylicza Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola.
Warszawska kranówka jest wysokiej jakości, ale rośliny nie potrzebują idealnie czystej wody. Woda deszczowa jest lepsza, ponieważ ma niższe pH. Jest lekko kwaśna i naturalnie miękka. Zawiera mniej kamienia i jest szczególnie korzystna dla roślin, które preferują poziom pH gleby między 5,5 a 6,5. Dodatkowo minerały, które czasami znajdują się w wodzie wodociągowej, mogą podnosić pH strefy korzeniowej roślin, co może wpływać negatywnie na ich procesy wegetacji. Zmagazynowana woda deszczowa zawiera także pewną ilość materii organicznej np. liście, pyłki i tym podobne. To także jest korzystne dla roślin. Dodatkowo woda deszczowa zawiera azotany – ważny makroskładnik odżywczy, który jest jednym z trzech kluczowych składników, których rośliny potrzebują do rozwoju.
„Zalet zbierania wody deszczowej jest bardzo dużo. Właśnie realizujemy procedurę zakupu kolejnych beczek na wodę deszczową. Zapraszamy wspólnoty mieszkaniowe zainteresowane podpisaniem porozumień dotyczących montażu zbiorników na deszczówkę do kontaktu bezpośrednio z jednostkami terenowymi Zakładu na Nowolipkach, Ogrodowej, Młynowie czy Kole” – podsumowuje Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola.
Po podpisaniu porozumienia dotyczącego montażu zbiornika, pojemniki na wodę deszczową zostaną ustawione obok rur spustowych przez pracowników ZGN Wola. Aby zapobiegać przelewaniu wody, zamontowany zostanie tzw. zbieracz łączący rurę ze zbiornikiem. Pojemnikiem opiekowała się będzie osoba wyznaczona przez Wspólnotę, która odpowiadała będzie za bieżący nadzór tj. kontrolę dopływu wody deszczowej oraz nadzór nad jakością samej wody pod kątem zanieczyszczań np. poprzez bezpieczne usuwanie liści. Pojemnik zostanie zdemontowany na czas zimy i przechowywany będzie przez Zakład.
Kontakt w sprawie montażu pojemników:
Terenowy Zespół Obsługi Mieszkańców Koło
ul. Ciołka 33, 01-445 Warszawa
tel. 22 49 58 490
tzomkolo@zgnwola.waw.pl
Terenowy Zespół Obsługi Mieszkańców Młynów
ul. Wawelberga 15, 01-188 Warszawa
tel. 22 49 58 460
tzommlynow@zgnwola.waw.pl
Terenowy Zespół Obsługi Mieszkańców Nowolipki
ul. Nowolipki 16, 01-019 Warszawa
tel. 22 49 58 470
tzomnowolipki@zgnwola.waw.pl
Terenowy Zespół Obsługi Mieszkańców Ogrodowa
ul. Ogrodowa 28/30, 00-896 Warszawa
tel. 22 49 58 480
tzomogrodowa@zgnwola.waw.pl