Zamknięte żłobki i przedszkola - list prezydenta Rafała Trzaskowskiego

Ze względu na brak szczegółowych wytycznych, stosownych rozporządzeń wykonawczych ze strony rządowej oraz czasu na przygotowanie, stolica podjęła decyzję o powstrzymaniu się z otwarciem żłobków i przedszkoli.
Rząd zamieścił na swoich stronach dziś, 30 kwietnia, projekt rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Samorządy mają dobę na przesłanie uwag do treści przepisów, które będą regulować życie mieszkańców i pracę gmin. Rozdział „Czasowe ograniczenie w dostępie do edukacji przedszkolnej i żłobków”, został całkowicie pominięty. – Nie widzę możliwości otwarcia 6 maja żłobków i przedszkoli, które podlegają miastu. Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo maluchów, ich rodziców i dziadków oraz personelu placówek. Chcemy rozmawiać z rządem i zwalczać epidemię, dlatego domagamy się jasnych wytycznych od rządu w sprawie reżimu sanitarnego – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. Bez precyzyjnych wytycznych - wynikających z rozporządzenia - a nie na podstawie infografik lub informacji medialnych, Warszawa nie podejmie decyzji o uruchomieniu żłobków, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Potrzebne są informacje m.in. o zasadach zachowania odległości między dziećmi, spożywania posiłków, organizacji zajęć czy procedury odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola, w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa u opiekunów dziecka.

List Prezydenta Rafała Trzaskowskiego

Załączniki: