null

Zabezpiecz swój dowód osobisty

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Nieskradzione.pl to ogólnopolska akcja edukacyjna zainicjowana przez Biuro Informacji Kredytowej oraz Komendę Główną Policji. Jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie związane z kradzieżą tożsamości. Kradzież danych osobowych wiąże się bowiem nie tylko z procesem ponownego wyrobienia dokumentów. Konsekwencje mogą być dużo groźniejsze.

Wszyscy codziennie wychodząc z domu zabieramy ze sobą dowód osobisty, niezależnie od tego, czy mamy do załatwienia jakieś formalności w urzędzie, czy nie. Naturalną już rzeczą jest to, że mamy ten dokument zawsze przy sobie. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że jesteśmy potencjalnie narażeni na jego utratę lub kradzież naszych danych osobowych.

A Ty? Jak często okazujesz dowód osobisty bez refleksji? Nosisz portfel w tylnej kieszeni spodni lub w rozpiętej torebce? No właśnie. Nawet jeśli na co dzień starasz się uważać, nie możesz mieć gwarancji, że nikt się nie połasi na Twój dokument. Czasami wystarczy nieszczęśliwy zbieg okoliczności lub zwykła chwila nieuwagi.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2014 roku odnotowano 14 280 przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby oraz 30 392 przestępstw związanych z podrabianiem dokumentów. Natomiast z danych BIK wynika, że tylko w pierwszym kwartale 2015 roku w Polsce próbowano wyłudzić aż 1877 kredytów na łączną kwotę 67,3 mln. zł. Oznacza to, że podobna sytuacja może przytrafić się również Tobie. Co wtedy? Ktoś weźmie pożyczkę na Twoje nazwisko i spełni swoje marzenia, za które to Ty będziesz musiał płacić . Warto zatem wiedzieć, jak postępować, by do tego nie dopuścić.

Przywłaszczoną tożsamość coraz częściej wykorzystują grupy przestępcze – na nasze konto mogą np. wziąć kredyt, wynająć mieszkanie, ale również popełnić wykroczenia i czyny karalne, które potrafią skutecznie zrujnować życie.

Na stronie www.nieskradzione.pl znajdziecie Państwo proste patenty na bezpieczeństwo na co dzień. Czeka tu na Ciebie zbiór uporządkowanych porad i podpowiedzi. Przynajmniej o części z nich na pewno słyszałeś. Często są to zasady, o których wszyscy wiemy, ale ich nie przestrzegamy, lub zdarza się nam o nich zapomnieć w natłoku obowiązków. Teraz to wszystko znajdziesz w jednym miejscu - na Nieskradzione.pl.

Wspólnie z BIK zadbaj o to, aby Twoje dane osobowe miały zawsze status „nieskradzione”.