Zakończyły się konsultacje nad zmianami zasad głosowania w ramach budżetu obywatelskiego. Dzielnica Wola zgłosiła w nich wprowadzenie możliwości głosowania „przeciw” danemu projektowi.
Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy Warszawy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu miasta. To warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które mają zostać wykonane.
Co roku w ramach budżetu obywatelskiego powstaje wiele wspaniałych i kreatywnych pomysłów – dzielnicowych i ogólnomiejskich. W głosowaniu można jednak oddać tylko głos „za” konkretnym projektem.
Mieszkańcy cały czas sygnalizują nam, aby w głosowaniu na projekty w budżecie obywatelskim była możliwość głosowania „przeciw” danemu projektowi. Często jest tak, że projektodawcy – wydawałoby się potrzebnych przedsięwzięć – nie zawsze biorą pod uwagę opinie swoich bezpośrednich sąsiadów. Wówczas dochodzi do sąsiedzkich sporów czy niesnasek.
Zgodnie z obecnymi regulacjami przy tworzeniu budżetu obywatelskiego, dana dzielnica realizująca projekt jest związana wolą projektodawcy, którego wniosek większością głosów został wybrany, zatwierdzony i przekazany do realizacji – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.
Zgodnie z uwagą zgłoszoną w konsultacjach, wprowadzenie pozytywnego, jak i negatywnego ustosunkowywania się sąsiadów do różnych pomysłów mogłoby dać głos wszystkim stronom potencjalnych sporów. Zdarza się, że mieszkańcy protestują przeciwko konkretnym realizacjom, niestety – zazwyczaj na etapie ich realizacji lub tuż przed. Dzięki zmianie w głosowaniu swój sprzeciw mogliby wyrazić wcześniej.
Dodatkowo, nowe rozwiązanie może też zwiększyć zainteresowanie głosowaniem w ramach budżetu obywatelskiego.