null

„Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA”- XI Tydzień Świadomości Czerniaka

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika przedstawia różne znamiona na skórze. Znamiona są umieszczone w kwadratach a pod nimi jest opis danego znamienia.

Słońce grzeje coraz mocniej, wakacje już za chwilę. Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, który rozpoczął się 17 maja.

Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.

Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg

Warto zapoznać się ze złotymi zasadami ochrony skóry oraz poznać ABCDE czerniaka. Odpowiednio częste podejmowanie działań profilaktycznych mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia czerniaka.

Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.

• A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;

• B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;

• C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;

• D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;

• E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

 

Zadbajmy o zdrowie swojej skóry i cieszmy się słońcem!

Grafika przedsawia złote zasady ochrony skóry w postacji piktogramów. Parasol, solarium, kapelusz, krem z filtrem, koszula, okulary przeciwsłoneczne, popiersie lerzarza
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Grafika przedstawia różne znamiona na skórze. Znamiona są umieszczone w kwadratach a pod nimi jest opis danego znamienia.