Wydział Gospodarki i Obrotu Nieruchomościami dla Dzielnicy Wola

E-mail: wola.wgn@um.warszawa.pl

Naczelnik wydziału:
Anna Mroczkowska

1. Zakres działań Wydziału Gospodarki i Obrotu Nieruchomościami.
  2. Przekształcenie użytkowania wieczystego z mocy prawa w trybie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.
  3. Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości
  4. Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego – zmiana terminu
  5. Bonifikata od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego
  6. Zmiana adresu do korespondencji
  7. Zmiana użytkownika wieczystego
  8. Naliczenie opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego
  9. Przedłużenie terminu użytkowania wieczystego
  10. Udostępnienie nieruchomości dla celów realizacji inwestycji liniowej
  11. Sprzedaż lokali mieszkalnych
  12. Sprzedaż lokali użytkowych
  13. Wykreślenie hipoteki
  • Wniosek o wykreślenia hipoteki, która została ustanowiona w związku ze sprzedażą lokalu przez m.st. Warszawa – do pobrania
  • Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych – do pobrania
  1. Wyrażenie zgody właścicielskiej na wycięcie drzew lub krzewów
  • Wniosek o wyrażenie zgody właścicielskiej na wycięcie drzew lub krzewów – do pobrania
  • Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych – do pobrania

Ustawodawca nie rozwiązał problemu związanego z koniecznością uiszczenia opłaty rocznej przez osoby, które do 31 marca nie otrzymają dokumentu potwierdzającego przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Miasto opracowało jednak procedurę, która pozwoli mieszkańcom na jej zapłatę i zaliczenie na poczet opłaty jednorazowej.

Na podstawie otrzymanych zaleceń uprzejmie informujemy, że w przypadku, gdy przed dniem 31 marca 2019 r. mieszkańcy miasta nie otrzymają zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, uzasadnione jest wniesienie opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego w dotychczasowej wysokości z zastrzeżeniem możliwości przeksięgowania wpłaconej kwoty na poczet opłaty przekształceniowej.

Warunkiem przeksięgowania wpłaconej kwoty i zaliczenia na opłatę przekształceniową będzie uzyskanie przez mieszkańca zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie oraz złożenie dyspozycji przeksięgowania zapłaconej kwoty.

W przypadku zgłoszenia przez byłego użytkownika wieczystego zamiaru uiszczenia wpłaty jednorazowej warunkiem przeksięgowania wcześniej wpłaconej kwoty będzie złożenie dyspozycji jej przeksięgowania.

W przypadku powstania nadpłaty po dokonanych przeksięgowaniach /na wniosek/, zwrot nadpłaty dokonywany będzie na wniosek osoby wpłacającej.