null

Współdzielnik – jedyne takie miejsce w Polsce

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Miejsce Aktywności Lokalnej Współdzielnik w centrum handlowym Wola Park

Darmowy sklep, jadłodzielnia, warsztat naprawczy przedmiotów codziennego użytku czy sanatorium dla roślin – to tylko kilka atrakcji, z których będzie można korzystać odwiedzając Współdzielnik w Wola Parku. To jedyne w swoim rodzaju ekologiczne Miejsce Aktywności Lokalnej otwiera się 6 listopada.

Żyjemy w czasach, w których proekologiczne podejście do życia przestaje być fanaberią. Globalne ocieplenie spowodowane emisją gazów cieplarnianych, podnoszące się w związku z tym poziomy wód, nieprzebrane ilości marnującego się jedzenia czy setki ton produkowanych śmieci to nasza codzienność, która wyniszcza naszą planetę. Proekologiczne życie staje się koniecznością. Dlatego im szybciej wszyscy wyrobimy u siebie nowe nawyki, tym lepiej dla nas wszystkich. To właśnie idea powstania Współdzielnika, ekologicznego Miejsca Aktywności Lokalnej, które zostało powołane do życia przez Wolskie Centrum Kultury i centrum handlowe Wola Park.   

W trosce o nasze otoczenie powinniśmy nie tylko myśleć o tym, gdzie trafiają odpady, ale przede wszystkim o tym, by produkować ich jak najmniej. Dlatego wspieramy i witamy w dzielnicy z otwartymi rękami wszystkie inicjatywy, które promują naprawianie zamiast kupowania nowych przedmiotów, dzielenie się zamiast wyrzucania jedzenia czy przywracanie dobrego zwyczaju zużywania produktów spożywczych do końca – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli  

Cieszymy się, że Wola Park stał się siedzibą tak wyjątkowego na skalę kraju i bliskiego naszym wartościom projektu, który mamy przyjemność realizować z Wolskim Centrum Kultury. Współdzielnik doskonale wpisuje się w misję Ingka Centres, której filarem jest tworzenie miejsc spotkań, będących jednocześnie sercem lokalnych społeczności. Chcemy, by nowo otwarta przestrzeń była właśnie takim miejscem dla wszystkich mieszkańców nie tylko Woli, ale również Warszawy. Jestem pewna, że Współdzielnik zainspiruje ich do dokonywania lepszych oraz bardziej zrównoważonych wyborów każdego dnia – mówi Anna Bozhenko, Dyrektor Centrum Handlowego Wola Park.

Jak trafić do Współdzielnika  

Współdzielnik znajduje się na pierwszym piętrze Wola Parku (naprzeciwko Media Expert). Lokal o powierzchni 186 mkw. składa się z dwóch odrębnych pomieszczeń, toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zaplecza. W pierwszej sali znajduje się strefa relaksu, darmowy sklep oraz jadłodzielnia. W drugim pomieszczeniu na odwiedzających czeka strefa warsztatowa przystosowana do organizacji warsztatów i spotkań o tematyce zero waste oraz warsztat naprawczy, w którym będzie można zreperować sprzęty codziennego użytku. We Współdzielniku działać będzie również sanatorium dla roślin.

Otwarcie nowej przestrzeni

Na spotkaniu inaugurującym działalność Współdzielnika, które odbyło się 3 listopada obecne były osoby reprezentujące warszawskie instytucje kultury oraz przedstawiciele i przedstawicielki Urzędu Miasta, w tym Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, Dyrektorka Koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni UM Warszawa Justyna Glusman i Burmistrz Dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski Spotkaniu towarzyszył panel dyskusyjny, w którym udział wziął dyrektor WCK Krzysztof Mikołajewski, koordynatorka projektu Współdzielnik Anna Niedziałkowska, Community Engagement Leader w Wola Park Katarzyna Olesińska oraz Krzysiek Rzyman - dziennikarz, twórca „Zielonego Podcastu” i współautor przewodnika „Less Waste Polska”. Rozmowę poprowadziła Dominika Klimek - dziennikarka i autorka podcastu #ważne.

Miejsce jest dostępne dla wszystkich od 6 listopada, a szczegółowe informacje odnośnie jego funkcjonowania będzie można znaleźć na stronie dzielnicy Wola i Wolskiego Centrum Kultury oraz ich profilach w mediach społecznościowych.