null

Legendy słowiańskie na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spotkanie z Bzionkami

Sobotnie "Wolskie spotkania z Bzionkami", to projekt cyklu spotkań skierowany do mieszkańców Warszawy, w szczególności Dzielnicy Wola.

Cykl składać się będzie trzech interaktywnych spotkań, które realizowane będą w formie animacji teatralnych, których uczestnicy zostaną zaangażowani w warsztaty muzyczne, plastyczne oraz ruchowe. Tematyką przewodnią wolskich spotkań będą legendy słowiańskie, a towarzyszyć im będzie muzyka grana na żywo.

Tytułowe Bzionki, to leśne duszki, które wedle dawnych, słowiańskich wierzeń żyją pod krzewami czarnego bzu i pomagają ludziom chroniąc ich gospodarstwa przed złymi mocami.

W dzisiejszych czasach, gdy w polu ludzie do pomocy mają maszyny, nikt już nie pamięta o Bzionkach i innych duszkach związanych z przyrodą, o których przychylność dbali nasi przodkowie. Ale one nadal tu są, tęsknią za czasami, gdy człowiek szanował naturę i potrafił żyć z nią w zgodzie respektując wyznaczany przez pory roku.

Do świata legend mitologii słowiańskiej wprowadzi nas trójka aktorów, będących również performerami, który wcielą się w role tytułowych Bzionków. Opowiedzą nam o swoich trudach w odnalezieniu się we współczesności, w której ludzie zapomnieli już o tym, że są częścią przyrody. W obliczu zbliżającej się ekologicznej katastrofy przywołają świat swoich wspomnień - między innymi (słowem, gestem i pieśnią) jak pojawili się bogowie Perun i Weles, jak powstała Ziemia, czemu dawni Słowianie ze szczególną czcią traktowali drzewa oraz jakim stworom nie chcieli się narazić podczas wędrówek po lesie czy kąpieli w stawie.

Dużym atutem projektu są też atrakcyjne wizualnie kostiumy i bodypainting, w jakim wystąpią performerzy, dzięki którym sprawią wrażenie postaci z bajkowej rzeczywistości, do której zaproszą uczestników spotkania.

Bzionków spotkamy:

- 23 lipca o godz. 16:00 w Parku Szymańskiego (start przy Stawie Oczko)

- 6 sierpnia o godz. 16:00 w Parku Szymańskiego (start przy placu zabaw)

- 7 sierpnia o godz. 16:00 w Parku Moczydło (start przy placu zabaw)

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny.

Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawy Dzielnicy Wola.

Organizatorem spotkań jest Fundacja Inicjatyw Niebanalnych.

Zobacz galerię (2 zdjęć)