null

Wolski punkt pomocy dla mieszkańców i uchodźców

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Punkt recepcyjny na Dworcu Zachodnim

Przy ul. Wolskiej 46/48 działa już Punkt Informacyjny dla mieszkańców i uchodźców prowadzony przez Wolskie Centrum Kultury. Na miejscu są pracownicy mówiący po polsku i ukraińsku, którzy pomogą m.in. przetłumaczyć dokumenty czy załatwić sprawy urzędowe.

  • Wolski punkt informacyjny dla mieszkańców i uchodźców otwarto przy Wolskiej 46/48
  • Udziela pomocy mieszkańcom, którzy przyjęli uchodźców jak i samym uchodźcom
  • Można do niego dojechać metrem: Stacja Płocka, tramwajami 10, 11, 13, 26, 27, autobusami 103, 106

Wojna w Ukrainie trwa, za naszą wschodnią granicą ukraińska armia bohatersko stara się odpierać ataki najeźdźcy, a w tej całej sytuacji jedną z niewielu budujących rzeczy jest pomoc, której Polacy udzielają swoim potrzebującym sąsiadom.

Zaangażowanie warszawiaków jest niesamowite, a pomoc płynie dosłownie z każdej strony. Mieszkańcy Woli dostarczają nam dary, które trafiają m.in. do Kijowa, część z nich zdecydowała się również przyjąć uchodźców pod własny dach i udzielić im schronienia – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Dla nich i uchodźców uruchomiliśmy Punkt Informacyjny przy ul. Wolskiej 46/48, gdzie mogą uzyskać pomoc prawną i załatwić sprawy administracyjne – dodaje.

Punkt działa od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00 i jest prowadzony przez pracowników Wolskiego Centrum Kultury, którzy mówią po polsku i ukraińsku – mówi Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury.

Na miejscu mieszkańcy i migranci mogą uzyskać wsparcie językowe i w zakresie tłumaczenia dokumentów, pomoc w wyszukiwaniu kontaktu do instytucji pomocowych i charytatywnych, a także przy załatwianiu spraw urzędowych.

To drugie miejsce prowadzone przez wolskie instytucje, gdzie obywatele Ukrainy mogą uzyskać konkretną pomoc – mówi Krzysztof Strzałkowski. – Na Dworcu Zachodnim od soboty działa całodobowy punkt pomocowy, który udziela wsparcia naszym sąsiadom tuż po przyjeździe do Warszawy. Ciągle trwa tam też zbiórka darów, które wysyłamy za naszą wschodnią granicę, albo przekazujemy potrzebującym w Polsce. Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie – dodaje.

Punkt Informacyjny przy ul. Wolskiej 46/48

Kontakt: tel. 609 890 454, e-mail: dlaukrainy@wck-wola.pl lub na miejscu w godzinach dyżurów.

Pracownicy na bieżąco starają się wyszukiwać odpowiedzi na pojawiające się pytania, które będziemy publikować na stronach urzędu dzielnicy i Razem dla Ukrainy Wolskiego Centrum Kultury.

Pracownicy punktów nie mają możliwości rekrutacji wolontariuszy.

Wolontrariat na rzecz uchodźców

Wolonariat na rzecz uchodźców z Ukrainy i gotowość do przyjęcia uchodźców pod swój dach można zgłaszać na stronie Ochotnicy Warszawscy.

Darów i pomocy nie należy kierować bezpośrednio do Punktów Informacyjnych. Prosimy o wysyłanie ich do naszych punktów węzłowych:

  • Czynny do 11 marca 2022: Sala Sesji Rady Dzielnicy Wola (al. Solidarności 90). Czynny w dni powszednie, w godz. 8.00–18.00. Dary trzeba przynosić od ul. Żelaznej (brama pomiędzy Urzędem a Szpitalem);
  • Magazyn przy ul. Wolskiej 46/48. Czynny w dni powszednie od 10:00 do 19:00;
  • Działdowska 6, poniedziałek-piątek, w godz. 09.00–14.00, gdzie codziennie robimy kanapki i tam przyjmujemy produkty na kanapki;
  • Parafia św. Jana Klimaka przy wolskim domu parafialnym (ul. Wolska 138/140) uruchomiła punkt pomocy rzeczowej.

Zapotrzebowania na konkretne produkty publikujemy w naszej grupie.