Przypadający 14 października Dzień Edukacji Narodowej, określany potocznie Dniem Nauczyciela, to moment corocznego honorowania nauczycieli i pracowników oświaty.
Na Woli funkcjonuje 69 placówek, w tym przedszkola, szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące, technika, szkoły branżowe, poradnie psychologiczno-pedagogiczne oraz placówki wychowania pozaszkolnego. Łącznie mamy ponad 26 tys. uczniów, których uczy prawie 3 tys. nauczycieli.
W bieżącej pracy, szkołę wspierają pracownicy administracji i obsługi, których aktualnie zatrudnionych jest 1 048 osób.
Pomimo, że rok szkolny trwa, nadal w szkołach i przedszkolach mamy 313 wakatów. Brakuje przede wszystkim nauczycieli przedmiotów ścisłych, językowców, nauczycieli praktycznej zawodu. Od kilku lat obserwujemy również odpływ nauczycieli z poziomu wychowania przedszkolnego. Nie jest to zatem zjawisko nowe, nigdy jednak skala deficytu nie była tak duża. Coraz więcej w naszych placówkach uczy się dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, dlatego zwiększa się zapotrzebowanie na nauczycieli współorganizujących proces kształcenia.
Praca nauczyciela to, coś więcej niż godziny spędzone przy tablicy. To radość z sukcesów wychowanków i smutek z porażek, trudna droga do zdobycia zaufania młodego człowieka, dbałość o jego rozwój i bezpieczeństwo. Cieszy nas, że na Woli nie brakuje właśnie takich nauczycieli: wspierających i wymagających, cierpliwych i konsekwentnych. Dlatego z wielką radością informujemy, że z okazji tzw. Dnia Nauczyciela 104 nauczycieli i dyrektorów wolskich szkół i placówek oświatowych zostało uhonorowanych za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz rozwoju oświaty Nagrodą Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Po raz trzeci 11 pracowników administracji i obsługi otrzymało wyróżnienie Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy dla zasłużonego pracownika wolskiej oświaty. Ponadto, Burmistrz wystąpił z 50 wnioskami o przyznanie nagród z okazji Dnia Edukacji Narodowej (m.in. Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, Nagrody Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy). Pozytywnie rozpatrzonych zostało 27 wniosków.
Od kilku lat toczy się dyskusja na temat kryzysu szkoły, w której centrum są - i to jest oczywiste- potrzeby i kondycja ucznia. Tymczasem edukacja jest procesem opartym na relacji. A to oznacza, że jej jakość możemy poprawić, tylko jeśli obu uczestniczącym w tym procesie stronom poświęcimy podobną część uwagi. Dlatego Wolski Ratusz pamięta o nauczycielach nie tylko w dniu Komisji Edukacji Narodowej. Na co dzień robimy wiele, ale wspierać naszych nauczycieli. Na różne formy doskonalenia (studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne) nauczycieli Burmistrz Dzielnicy przeznaczył tylko w tym roku 545 456 zł. Od 3 lat przy obu naszych poradniach tj. przy Zespole Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych nr 1, ul. Zawiszy 13 oraz przy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 2, ul. Karolkowa 53A działa „Koło ratunkowe”, który daje nauczycielom i dyrektorom możliwość uzyskania indywidulanych bezpłatnych konsultacji w sprawach zawodowych i osobistych u wybranych specjalistów: psychologa, terapeuty oraz prawnika. Do tej pory z takiej pomocy skorzystało blisko 70 osób, zarówno dyrektorów jak i nauczycieli. Rok temu zorganizowaliśmy cykl warsztatów „dobrostanowych” dla nauczycieli, w czasie których nauczyciele rozmawiali o swoich potrzebach, motywacji, sukcesach, porażkach czy frustracji.