null

Wola wymieni latarnie na ledowe

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ulica przy której zaparkowane są samochody, a nad którą górują latarnie.
ul. Nowolipki | Autor: Mateusz Witczyński

Wzdłuż kilku wolskich ulic już niedługo stanie 78 energooszczędnych latarni. Zastąpią one stare i wysłużone oświetlenie. W tym roku ma powstać dokumentacja projektowa zadania, a inwestycja warta 2 mln zł będzie realizowana w przyszłym roku

  • Jest umowa na wymianę prawie 80 wolskich latarni na lampy led-owe
  • Wymienione zostaną nie tylko źródła światła, ale także słupy i przewody zasilające
  • Rozwiązanie jest zgodne z miejskimi standardami jednolitego oświetlenia

Wolskie ulice już w przyszłym roku rozbłysną nowym, energooszczędnym i jasnym światłem. Dzielnica podpisała już umowę z wykonawcą, który za 1 665 149,50 złotych zrobi projekt i wymieni tradycyjne lampy na led-owe w kilku lokalizacjach. Jak podkreślają władze dzielnicy to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również proekologiczne.

Lampa LED zużywa ponad 10 razy mniej energii niż tradycyjna żarówka, dlatego wymiana szybko zwróci się w oszczędnościach. W czasach inflacji i wszechobecnej drożyzny to zaleta nie do przecenienia – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Należy również jednak pamiętać o ich pozytywnym wpływie na środowisko naturalne. Niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną oznacza ograniczenie jej produkcji, a to z kolei przekłada się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery – dodaje.  


W ramach projektu zdemontowanych zostanie 78 starych latarni, które zastąpią nowe słupy oświetleniowe wraz z oprawami LED oraz przewodami zasilającymi.

Akcję wymiany latarni chcemy przeprowadzić wzdłuż ul. Ożarowskiej, Czorsztyńskiej i Nowolipki na odcinku od ul. Bellottiego do al. Jana Pawła II. Jestem przekonany, że to poprawi nie tylko widoczność i bezpieczeństwo, ale także będzie miało swoje odzwierciedlenie w niższych rachunkach za energię – mówi Kamil Giemza, Radny Dzielnicy Wola. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do końca tego roku będziemy mieli opracowaną dokumentację projektową. Realizację zadania w terenie planujemy na przyszły rok – dodaje Giemza.

Lampy, które zostaną zainstalowane, będą zgodne z miejskimi standardami dotyczącymi jednolitego oświetlenia ulic.