Wola rozwija program małej retencji

Zbiornik na deszczówkę stojący przy ścianie bloku na osiedlu. Widok na osiedlowe podorówko
Zbiorniki na deszczówkę służą na Woli oszczędzaniu wody

Wolski ZGN zakupił 48 nowych zbiorników na deszczówkę. Niedługo 98 beczek, o łącznej pojemności 25 tysięcy litrów, będzie służyć w dzielnicy oszczędzaniu wody.

W 2019 roku wolski ZGN, jako pierwszy w Warszawie zainaugurował program tzw. „małej retencji” i kupił 50 zbiorników na deszczówkę, które rozdysponował między budynki administrowane przez miasto oraz wspólnoty mieszkaniowe. Efekty? Korzystają z nich zarówno mieszkańcy, jak i zarządzający nieruchomościami czy przyległymi terenami. Lokatorzy opiekujący się podwórkowymi zieleńcami nie muszą pobierać z wodociągów wody do podlewania miejskiej zieleni, bo wykorzystują w tym celu zgromadzoną deszczówkę.

Pojemniki retencyjne zostały przyłączone do instalacji odprowadzających opady z budynków, dzięki czemu zarządcy zawsze dysponują sporą ilością darmowej wody. – Zatrzymywanie wód deszczowych jest szczególnie istotne w miastach, gdzie istnieje wiele nieprzepuszczalnych przestrzeni pokrytych asfaltem, kostkami chodnikowymi oraz betonem – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Każdy z zakupionych baniaków ma pojemność 265 litrów, co pozwala nie tylko zaoszczędzić wodę, ale również pieniądze – dodaje.

Pojemniki na deszczówkę zostały przekazane wspólnotom na podstawie podpisywanych porozumień, a program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Właśnie podjęto decyzję o jego kontynuacji. – Co chwilę wpływały zapytania od kolejnych wspólnot, jednak pandemia wstrzymała chwilowo jego rozwój. Teraz sytuacja pozwala na jego odmrożenie i już niedługo zakupimy kolejne 48 pojemników, niemal podwajając ich liczbę w dzielnicy – mówi burmistrz. – Nowe beczki w pierwszej kolejności zostaną rozdysponowane między budynki wspólnotowe, dlatego zachęcam do kontaktu z jednostkami terenowymi ZGN Wola w celu podpisania porozumień odnośnie ich montażu – dodaje.

Wspólnoty mieszkaniowe zainteresowane podpisaniem porozumień dotyczących montażu zbiorników na deszczówkę mogą kontaktować się z jednostkami terenowymi Zakładu:

– Terenowy Zespół Obsługi Mieszkańców Koło ul. Ciołka 33, 01-445 Warszawa, tel. 22 49 58 490, e-mail: sekretariat_adm1@zgnwola.waw.pl

– Terenowy Zespół Obsługi Mieszkańców Młynów ul. Wawelberga 15, 01-118 Warszawa tel. 22 49 58 460, e-mail: sekretariat_adm2@zgnwola.waw.pl

– Terenowy Zespół Obsługi Mieszkańców Nowolipki ul. Nowolipki 16, 01-019 Warszawa tel. 22 49 58 470, e-mail: sekretariat_adm3@zgnwola.waw.pl

– Terenowy Zespół Obsługi Mieszkańców Ogrodowa ul. Ogrodowa 28/30, 00-896 Warszawa tel. 22 49 58 480, e-mail: sekretariat_adm4@zgnwola.waw.pl