null

Wola remontuje pustostany

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Wyremontowany, pusty pokój w byłym pustostanie. Mieszkanie komunalne na Woli po remoncie.
Mieszkanie komunalne po remoncie

Wola cały czas stara się powiększać zasób komunalny i systematycznie remontuje mieszkania, które oddaje w najem potrzebującym mieszkańcom. W tym roku już zostało odnowionych 47 lokali za łączną kwotę przekraczającą 1,3 mln zł. W kolejnych mieszkaniach trwają prace remontowe.

 
● Do września 2022 r. dzielnica wyremontowała 47 mieszkań o łącznej powierzchni 1552,16 mkw;
● Całkowity koszt wszystkich inwestycji to 1 371 305, 83 zł;
● To środki pochodzące z zasobów własnych dzielnicy Wola.  

 

Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest najtrudniejsza od lat. Inflacja, podwyżki i wszechobecna drożyzna sprawiają, że ceny lokali na sprzedaż i wynajem osiągają historyczne szczyty.

To wszystko powoduje, że wielu rodzin po prostu nie stać na wynajem mieszkania na rynkowych warunkach, a samorządy są niestety pozostawione same sobie z tym problemem – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Mimo to staramy się powiększać nasz zasób komunalny i odnawiać kolejne mieszkania, znajdujące się na przykład w pustostanach. W tym roku do września wyremontowaliśmy już 47 takich lokali, które, mam nadzieję, już niedługo znajdą nowych najemców. Kolejne mieszkania są w trakcie remontu. A to i tak tylko kropla w morzu potrzeb, bo na liście oczekujących jest ponad 100 nazwisk – dodaje.

Na ten moment wolski ZGN odnowił w 2022 roku 47 lokali mieszkalnych w 4 lokalizacjach. Łączna wartość remontów przekracza 1,3 mln zł.

Chodzi o 19 mieszkań w rejonie Koła, 6 na Młynowie, 9 na Nowolipkach i 13 lokali w okolicach ul. Ogrodowej. Łącznie to ponad 1500 mkw powierzchni użytkowej dla mieszkańców – mówi radny Wojciech Bartnik. – Nowi najemcy otrzymają lokale w stanie nadającym się do natychmiastowego zamieszkania. W większości z nich wymieniona była stolarka, drzwi, podłogi, pojawiły się nowe umywalki, baterie i ubikacje. Wszystkie zostały też odświeżone i odmalowane – dodaje Bartnik.

Władz dzielnicy podkreślają, że mimo starań mieszkań ciągle brakuje, a rozwiązaniem tego problemu mogłaby być propozycja przedstawiona rządzącym w ubiegłym roku. Burmistrzowie Woli i Śródmieścia apelowali, aby część środków z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczyć na remonty mieszkań w starych, zabytkowych kamienicach.

Dzięki temu Wola mogłaby się wzbogacić o nawet 900 tanich lokali na wynajem – mówi Krzysztof Strzałkowski. – Niestety, rząd w swoich planach pominął duże miasta, a pieniędzy z KPO nikt w Polsce jeszcze nie widział i wszystko wskazuje na to, że jeszcze szybko nie zobaczy – dodaje.