null

Wola przygotowuje się do nadawania numerów PESEL uchodźcom

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wejście przez bramę do Urzędu Dzielnicy od ulicy Żelaznej
Wejście od ul. Żelaznej | Autor: T.K.

Od środy urzędnicy będą przyznawać numer PESEL uciekającym przed wojną Ukraińcom. Umożliwia on uzyskanie świadczeń społecznych, pełną opiekę zdrowotną oraz ułatwia zatrudnienie. Na Woli Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski po 24.02.2022r. mogą dostać numer PESEL w specjalnie przygotowanym punkcie w Urzędzie Dzielnicy.

Od samego początku wolscy urzędnicy i wolontariusze, prężenie działający na Dworcu Zachodnim, zapewniają uciekającym przed wojną Ukraińcom pomoc w punkcie informacyjnym. Każdy znalazł tymczasowe schronienie, nikt nie chodzi głodny, a dzieci otrzymują chociaż namiastkę normalności – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.  – Teraz przed nami kolejne wyzwanie, jakim będzie przyznanie goszczącym u nas Ukrainkom i Ukraińcom numerów PESEL, które ułatwią im zatrudnienie i pomogą uzyskać świadczenia społeczne oraz pełną opiekę medyczną – dodaje burmistrz Strzałkowski.

Na Woli takie wnioski będzie można składać w specjalnie przygotowanym punkcie w Urzędzie Dzielnicy przy al. Solidarności 90, do którego prowadzi wejście od ul. Żelaznej, zlokalizowane przy Szpitalu św. Zofii.

Do uzyskania numeru PESEL niezbędne będzie wypełnienie wniosku, który można znaleźć na stronie https://mc.bip.gov.pl/ogloszenia/wzor-wniosku-o-nadanie-numeru-pesel-w-zwiazku-z-konfliktem-na-ukrainie.html

Wnioski są dwujęzyczne: polsko-ukraińskie i polsko – rosyjskie. Na miejscu będzie pracował tłumacz, który pomoże w jego wypełnieniu oraz docelowo fotograf, który od ręki zrobi i wydrukuje zdjęcie.

Na razie należy jednak przynieść swoją fotografię, taką jak do dowodu osobistego, gdyż bez tego wniosek nie będzie przyjęty – podkreśla Krzysztof Strzałkowski.

Osobom dorosłym oraz dzieciom powyżej 12 roku życia zostaną pobrane także odciski palców za pomocą specjalnego czytnika linii papilarnych. Według szacunków obsługa jednej osoby zajmuje średnio 45 minut. Minister do spraw informatyzacji prowadził będzie w systemie teleinformatycznym rejestr obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL. W celu ułatwienia dostępu do usług publicznych online przewiduje się, że wraz z nadaniem numeru PESEL obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać profil zaufany.

Wnioski w Urzędzie na Woli będzie można składać w godzinach:

  • Poniedziałek 8:00 – 18:00
  • Wtorek 8:00-16:00
  • Środa 8:00-16:00
  • Czwartek 8:00-16:00
  • Piątek 8:00-16:00

Od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, do stolicy przybyło niemal 300 tys. mieszkańców, którzy przynajmniej tymczasowo chcą się tutaj osiedlić.

Poniżej link, gdzie jeszcze w Warszawie można wyrobić numer PESEL. Procedura ta jest odmiejscowiona, co oznacza, że numer ten można wyrobić niezależnie od miejsca zamieszkania.

https://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/biura_urzedu/AO/Delegatury/default.htm