Woda w Parku Moczydło bezpieczna

W tle zbiornik wodny w Parku Moczydło. Na pierwszym planie napis informujący o tym, że w wodzie w parku nie ma już bakterii.
Park Moczydło | Autor: D. Piątkowski/ P.P

Od środy 19 października, zniesione zostają ograniczenia w wędkowaniu i dostępu do wody dla czworonogów w Parku Moczydło. Dzielnica otrzymała wyniki badań wody, które wykluczają obecność niebezpiecznych bakterii w parkowych stawach.

• Ostatnie badania wykazały brak obecności bakterii clostridium botulinum typu “C” w zbiornikach wodnych Parku Moczydło.
  • Od środy nie obowiązuje już zakaz pojenia i wprowadzania do wody czworonogów w tym miejscu.
  • Wygasają też ograniczenia w wędkowaniu na wyznaczonych miejscach w parku
  • Parkowe zbiorniki wodne zamknięto pod koniec sierpnia po tym jak stwierdzono obecność bakterii w wodzie.

Rekomendacje Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach sprawdziły się. Po tym jak w stolicy zrobiło się chłodniej, powtórzono badania wody w Parku Moczydło.

Wyniki są dla nas korzystne, w wodzie nie stwierdzono obecności niebezpiecznych dla zwierząt organizmów - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Otrzymane przez dzielnicę wyniki pozwalają na zniesienie obowiązujących od sierpnia ograniczeń.

Od dziś nie obowiązują już ograniczenia w dostępie do stawów dla czworonogów, otwarte zostają również stanowiska wędkarskie - informuje Strzałkowski.

W wakacje Urząd Dzielnicy Wola otrzymał od mieszkańców informacje o podejrzeniu, że ktoś truje kaczki w Parku Moczydło. Dzielnica zleciła badania, które wykazały, że przyczyną ich śmierci jest obecność bakterii clostridium botulinum typu “C” w wodzie.

Ze względu na to, że bakteria może być niebezpieczna dla zwierząt, tego samego dnia na terenie parku zawisły ostrzeżenia dla właścicieli czworonogów, a stanowiska wędkarskie zostały zamknięte. Obecnie ze względu na temperaturę powietrza zagrożenie zgodnie z przewidywaniami naukowców minęło.

Park Moczydło to jeden z najpopularniejszych terenów zielonych zlokalizowanych na terenie dzielnicy. Często spotkać można tu właścicieli czworonogów, którzy przychodzą ze swoimi pupilami na spacery. Ze stawów, na wyznaczonych stanowiskach korzystają również wędkarze.