null

Warszawiacy pomagają przyjaciołom z Ukrainy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy na Dworcu Zachodnim. W hali dworca leżą kartony i torby z darami, wokół przechodnie i wolontariusze.
Punkt recepcyjny na Dworcu Zachodnim

Punkty informacyjne, infolinia, wolontariusze, setki ton zebranych darów, tymczasowe miejsca noclegowe, darmowa komunikacja dla obywateli Ukrainy – Warszawa staje na wysokości zadania.

Jeszcze w piątek rano nie było pewności kiedy potrzebna będzie pomoc, jednak w całym mieście powołano już sztaby kryzysowe. Sprawdził się najczarniejszy scenariusz i organizacja pomocy ruszyła jeszcze wieczorem.

Jako pierwsze powstały punkty recepcyjne na warszawskich dworcach. Organizację jednego z nich, na Dworcu Zachodnim, powierzono dzielnicy Wola i Zarządowi Transportu Miejskiego – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

W sobotę o 8.00 na miejscu stawili się pracownicy Urzędu Dzielnicy Wola, Ośrodka Pomocy Społecznej, Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, Ośrodka Sportu i Rekreacji, wolontariusze i inni przedstawiciele miejskich instytucji. W tym samym czasie Wolskie Centrum Kultury, w swoich siedzibach na ul. Działdowskiej i Obozowej, rozpoczęło zbieranie darów dla poszkodowanych bestialską agresją Rosji. Przez weekend udało się pomóc tysiącom uchodźców i zebrać setki ton darów.

Teraz punkt recepcyjny na Dworcu Zachodnim stał się całodobowy. Wolontariusze i pracownicy samorządowi pomagają przyjeżdżającym do Warszawy uchodźcom.

Co jest teraz potrzebne?

  • Żywność z długim terminem ważności (puszki, zupy, suche pieczywo, kawa, herbata, słodycze, batony energetyczne itp.);
  • Żywność dla dzieci: mleko w proszku, jedzenie w słoiczkach itp.;
  • Produkty higieny osobistej: żele, mydła, szampony – dla dzieci i dorosłych;
  • Środki czystości, podpaski;
  • Produkty dla dzieci typu butelki na mleko, pampersy, chusteczki itp.;
  • Środki tzw. pierwszej pomocy, w tym opatrunki, gazy, podstawowe leki itp.;
  • Woda w butelkach;
  • Artykuły typu biwakowego: śpiwory, koce, materace, łóżka polowe

Punkt recepcyjny na Dworcu Zachodnim

Do punktu na Dworcu Zachodnim nie zwozimy darów. Nie ma tam miejsca, aby je sortować. Dary przyjmujemy wyłącznie w dzielnicowych miejscach zbiórki (patrz lista poniżej). Stamtąd dopiero zawozimy na dworzec tylko produkty, na które wewnętrzną siecią otrzymamy zapotrzebowanie.

Punkty zbiórek na Woli

  1. Czynny do 11 marca 2022: Sala Sesji Rady Dzielnicy Wola (al. Solidarności 90). Czynny w dni powszednie, w godz. 8.00–18.00. Dary trzeba przynosić od ul. Żelaznej (brama pomiędzy Urzędem a Szpitalem).

  2. Wolskie Centrum Kultury swoje zbiórki prowadzi:  
  • Magazyn, ul. Wolska 46/48, poniedziałek-piątek, w godz. 10.00–19.00
  • Działdowska 6, poniedziałek-piątek, w godz. 10.00–14.00, gdzie robimy kanapki i tam zbieramy jedynie produkty na nie
  1. Parafia św. Jana Klimaka przy domu parafialnym (ul. Wolska 138/140) uruchomiła punkt pomocy rzeczowej. Akcję pomocy można też wesprzeć przekazując darowizny na konto:
  • Parafii: PKO BP 56 1020 1185 0000 4302 0109 8904
  • Stowarzyszenia: BNP Paribas 26 2030 0045 1110 0000 0415 5990. W tytule przelewu prosimy wpisać „Pomoc osobom dotkniętym wojną”.
  1. Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji organizuje zbiórkę rzeczową przy ul. Okopowej 59, najbliższy tydzień od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–16.00.

Pomoc mieszkaniowa

Zachęcamy do dołączenia do działań realizowanych przez miasto i włączenia się w pomoc m.in. w zakresie udostępnienia lokalu przybyłym do Warszawy obywatelom Ukrainy. Często zmuszeni są oni do poszukiwania miejsc, w których będą mogli się zatrzymać po przybyciu do Warszawy. Nierzadko są to matki z małymi dziećmi lub osoby starsze. Formularz zgłoszenia można wypełnić na stronie ochotnicy.waw.pl/mieszkania. Również na tej stronie można zgłosić się do miejskiego wolontariatu.

Kontakt dla osób z Ukrainy

Główny numer stołecznej informacji dla uchodźców to  +48 505 700 701.

Czynne są  nadal inne infolinie, np. Centrum Wielokulturowego przy Jagiellońskiej: 22 648 11 11 lub +48 604 932 969. Informacji udziela cały czas Miejskie Centrum Kontaktu 19115.

Wielu uchodźców zabiera ze sobą także swoje zwierzę. O psach i kotach pamięta Schronisko na Paluchu i przypomina o obowiązkowym szczepieniu przeciwko wściekliźnie, któremu na terenie Polski podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, u kotów jest ono zalecane. Do schroniska można się zwrócić także po inną pomoc weterynaryjną, np. jeśli konieczne jest natychmiastowe leczenie, zaczipowanie bądź karma.