null

Wakacje z wyobraźnią

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się okres letnich wakacji. Lato to przede wszystkim czas zabawy i przyjemności – zmiana otoczenia, poznawanie nowych ludzi i zdobywanie kolejnych życiowych doświadczeń.

Lato to również okres wielu wypadków z których większość spowodowana jest brakiem wyobraźni lub brakiem wiedzy na temat zagrożeń.

Podczas wakacyjnych szaleństw warto zatem zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, aby po powrocie z wypoczynku mieć tylko dobre wspomnienia. Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku, szczególnie w okolicy zbiorników wodnych - morza, rzek, jezior, zalewów czy basenów.

Poniżej znajdziecie Państwo kilka wskazówek, o których warto pamiętać, szczególnie w okresie wakacyjnym. 


Wypoczynek nad wodą
Do najczęstszych letnich wypadków należą utonięcia i urazy kręgosłupa będące wynikiem skoków do wody. Spędzając wakacje nad morzem, jeziorem czy kąpiąc się w basenie warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Nie skacz do wody
Jeden nierozważny skok może mieć nieodwracalne skutki w postaci trwałego kalectwa. Z brzegu czy pomostu widzisz tylko gładką taflę wody i nie jesteś w stanie ocenić jej głębokości oraz ukształtowania dna.

Pływaj bezpiecznie
Pływaj tylko na kąpieliskach strzeżonych w obecności ratowników -  w innych miejscach zagrożenie stanowią głębiny lub wiry. Jeśli na kąpielisku widzisz wywieszoną przez ratowników białą flagę, możesz się kąpać - czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli. 

Uniknij szoku termicznego
Stopniowo ochładzaj powierzchnię ciała, wchodząc do wody. Nagła zmiana temperatury ciała grozi zatrzymaniem akcji serca na skutek wstrząsu termicznego. 

Niebezpieczny alkohol
Najczęstszą przyczyną utonięć jest kąpiel po wypiciu alkoholu. Wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu może spowodować skurcze mięśni lub zatrzymanie akcji serca na skutek szoku termicznego.

Zawsze możesz odmówić
Pamiętaj, że w każdej sytuacji masz prawo odmówić picia alkoholu lub użycia narkotyku i nie musisz się z tego tłumaczyć.

Odmowa nie jest oznaką słabości.


Nowe znajomości
W okresie wakacyjnym częściej dochodzi do ryzykownych zachowań mogących prowadzić do przypadkowych inicjacji seksualnych, niechcianych ciąż lub gwałtów.

Internetowe znajomości w realu 
Stosuj zasadę ograniczonego zaufania, spotykając się z osobami poznanymi przez internet, bo nie można mieć pewności, jakie są ich intencje. 

Jeśli decydujesz się na spotkanie zawsze:

  • powiedz rodzicom lub przyjacielowi, gdzie i z kim idziesz, o której planujesz powrót, 
  • miej przy sobie telefon z naładowaną baterią,
  • unikaj miejsc ustronnych.

Zachowaj czujność
Jeśli wybierasz się na dyskotekę, idź na nią ze znajomymi. Warto mieć kogoś zaufanego w pobliżu, w razie gdyby konieczna była ochrona przed natrętną osobą. Z imprezy warto wracać w towarzystwie przyjaciół. W razie konieczności obrony wykorzystaj wszystko, co masz przy sobie - nawet parasol czy klucze mogą okazać się niezwykle pomocne.

Pilnuj szklanki 
Pozostawiając napój bez opieki (np. na dyskotece), narażasz się na niebezpieczeństwo spożycia tzw. pigułki gwałtu. Jeśli już pozwolisz komuś kupić sobie napój lub stracisz go z oczu, możesz wykonać drink-test (dostępny w wielu aptekach) wykrywający pigułkę gwałtu. 


Koronawirus

  • Pamiętaj regularnie myć ręce wodą z mydłem.
  • Zachowuj dystans od innych osób.
  • Zawsze miej przy sobie jednorazowe rękawiczki i maseczki oraz płyn do dezynfekcji.
  • Używaj tylko swoich przedmiotów osobistych.
  • Korzystaj tylko z takich miejsc wypoczynku i rekreacji, w których personel stosuje środki ochrony osobistej.
  • Jeśli wyjeżdżasz, sprawdź dane kontaktowe do najbliższej stacji sanitarno – epidemiologicznej.
Zadbaj o to, aby po powrocie z wakacji pozostały tylko dobre wspomnienia. 
 
Życzymy udanego wypoczynku!
 
Kampania informacyjna Wakacje z wyobraźnią skierowana jest szczególnie do młodych osób, uczniów wolskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Załączniki: