
Dyrektorzy wolskich szkół znaleźli 967 miejsc dla dzieci uchodźców, wnioski można składać w każdej szkole. Niestety w wielu trafiają już na listy rezerwowe. Potrzebne są rządowe rozwiązania - uważają władze dzielnicy.
Od ataku Rosji na Ukrainę do warszawskich szkół przyjęto już ponad 10 tys. uczniów z ogarniętego działaniami wojennymi kraju.
Na Woli udało się dla nich znaleźć 967 miejsc, ale to jest prawie kres możliwości naszych szkół - mówi Grażyna Orzechowska – Mikulska, zastępca burmistrza Woli.
Gdzie w niespełna miesiąc udało się znaleźć 230 miejsc w przedszkolach, 639 w podstawówkach, 25 w Oddziałach Przygotowawczych dla Cudzoziemców i 73 w szkołach ponadpodstawowych.
Dalsze zwiększanie tej liczby będzie powodowało obniżenie jakości oferty edukacyjnej – zaznacza Orzechowska – Mikulska.
Dlatego, choć w wnioski o przyjęcie do szkoły przyjmowane są we wszystkich placówkach edukacyjnych dzielnicy, to część z nich trafia na listę rezerwową z braku miejsc. Dziś na tej liście znajduje się 148 osób.
Na to, że system edukacji potrzebuje dużego wsparcia władze Woli zwracały uwagę już od początku wojny w Ukrainie.
Potrzebne są przede wszystkim dodatkowe środki i zmiany w przepisach pozwalające zwiększyć liczbę nauczycieli i ich pomocy, umożliwienie prowadzenia lekcji w budynkach komercyjnych, lub budowa szkół kontenerowych przez spółki skarbu państwa - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.
Zamiast tego ministerstwo edukacji przygotowało zmiany w liczebności klas.
To rozwiązanie skrajnie polityczne. Z jednej strony powoduje, że odpowiedzialność za znalezienie miejsc dla uchodźców spada na samorządy, z drugiej zaś wymusza obniżenie jakości kształcenia - uważa Strzałkowski.
Główną barierą w przyjmowaniu ukraińskich uczniów do polskich szkół pozostaje znajomość języka. Dlatego konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które sprawią, że system edukacji dla uczniów z Ukrainy będzie efektywny. Warszawa proponuje wdrożenie trzech filarów:
- wsparcie dla tych, którzy chcą kontynuacja edukacji w systemie ukraińskim, w trybie zdalnym
- rozwijanie szkół ukraińskich w Warszawie – m.in. przy Ambasadzie Ukrainy
- przyjmowanie ukraińskich uczniów do polskich szkół