null

V Gra Miejska "W Szeregach Niezłomnych"w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 317 im. Edmunda Bojanowskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W dniu 3 marca w hołdzie Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 317 przy ul. Deotymy 37 V już - jubileuszowa - Edycja Gry Miejskiej „W Szeregach Niezłomnych”.  Gra została przygotowana we współpracy z Urzędem Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, oraz Zespołem Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej – Młodzieżowym Domem Kultury przy ul. Brożka 1 a.

Patronatem grę objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie oraz Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Do rywalizacji przystąpiła rekordowa jak dotąd liczba drużyn - aż 22 (16 grup z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz 6 drużyn z liceów) z obszaru całej Woli. Dla uczestników gry zostało przygotowanych 10 stacji, w czasie, których ocenie została poddana ich wiedza na temat działalności polskiego podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, umiejętności strzeleckie, udzielania I pomocy, czytania mapy i dekodowania informacji oraz sprawność fizyczna młodzieży. Obsługę techniczną stacji zapewnili rekonstruktorzy oraz uczniowie SPI nr 317.

Fabułę gry osnuto wokół przetrzymywanych na posterunku milicji partyzantów i ich ukrywającego się dowódcy, który w obawie o przyszłość ciągle malejących, w wyniku obław organizowanych przez władze komunistyczne, szeregów partyzantów rozpoczyna rekrutację świeżych kadr.

W tym celu każda z grup wcieliła się w rolę oddziału, który musi przejść szkolenie medyczne i wojskowe oraz poznać podstawowe zasady konspiracji. Z posterunku należało niepostrzeżenie wynieść dokumenty, odebrać gryps od więźniów, a nawet ukraść broń, na Bazarze na Kole zdobyć „Unrę”, a klasztorze podrobić dokumenty umożliwiające podszywanie się pod służby UB.                                     A wszystko to pod czujnym okiem patroli NKWD i milicji.

Uczestnicy gry oddali hołd Żołnierzom Wyklętym poprzez złożenie zniczy na Łączce oraz wykonanie zadań na wzór ziemnych prac poszukiwawczych (dokumentacja i identyfikacja przedmiotów znajdowanych w trakcie prac ekshumacyjnych).

Zwieńczeniem rywalizacji była inscenizacja- rekonstrukcja historyczna odbicia więźniów przez oddział partyzancki przygotowana na terenie Parku Moczydło przez członków: projektu historycznego Reko.waw, Zgrupowania Radosław oraz KMH Warszawa pod kierunkiem Jana Nałęcza.                                     Inscenizacji z użyciem efektów pirotechnicznych przyglądało się blisko 150 widzów.

Na wszystkich uczestników w „sztabie generalnym” czyli w siedzibie naszej szkoły czekała ciepła grochówka z ciastem drożdżowym i występ naszych chórzystów. Każdy z uczestników został również nagrodzony min. publikacjami ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej i Lasy Państwowe, a laureaci trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach gadżetami militarnymi i koszulkami przygotowanymi specjalnie z okazji V Edycji Gry.

W tym roku pogoda znów nam sprzyjała, dlatego publiczność mogła w niezakłócony sposób obejrzeć przygotowaną inscenizację.

Składamy ogromne podziękowania Wszystkim Sponsorom naszej gry i mamy nadzieję na kolejne jeszcze bardziej udane edycje.

Koordynator Gry Miejskiej i nauczyciel historii Agnieszka Ostromęcka

20200303_135730
Zobacz galerię (9 zdjęć)
IMG_8171
IMG_8180
IMG_20200303_113433
P1130631
P1130637
P1130643
P1130648
P1130769