null

Udana wycieczka w lata międzywojenne

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ludzie siedzący na ziemniakach
Handlarze na Kercelaku | Autor: Dariusz Piątkowski

Kercelak, największe wolskie święto, cieszyło się ogromną popularnością. Do późnych godzin wieczornych mieszkańcy bawili się w klimacie międzywojennym. Nie zabrakło także licznych atrakcji dla najmłodszych.

  • W sobotę (11.09.2021), w godz. 12.00 – 22.00 (stoiska do 18.30), po rocznej przerwie odbył się Kercelak   

  • Na mieszkańców czekały takie atrakcje jak: odtwarzanie scen z przedwojennych ulic Woli, tańce w klimacie lat 20. i 30. ubiegłego wieku, warsztaty gwary warszawskiej czy stoiska wolskich rzemieślników   

  • Nie zabrakło licznych nagród za udział w sportowych konkursach, animacji i zabaw na dmuchańcach dla dzieci, wystąpił także zespołu Apsik! 

Warszawiaków, którzy w sobotę po godzinie 12:00 dotarli na skwer u zbiegu al. Solidarności, ul. Okopowej i Leszna witali awanturujący się jegomoście. Wymachiwali do sobie pięściami czy pompką do roweru przy okazji rzucając w swoją stronę wyzwiska. Całości przypatrywała się policja w wysłużonych już ubraniach i licznie zgromadzeni gapie. Scenka nie wywoływała jednak zniesmaczenia, a salwy śmiechy. Był to bowiem przedsmak atrakcji, czekających przy rondzie Kercelaka, które przenosiły odwiedzających w międzywojenny klimat bazaru o tej samej nazwie. 

Na scenie ustawionej w północno – zachodniej części skweru od rana o oprawę muzyczną zadbała Kapela Warszawiaki, a warszawskie utwory w rockowej aranżacji zaprezentowała grupa Menele. Goście mogli bawić się “na dechach”, a przerwy umilały konkursy dla publiczności. Zespół Apsik! zadbał o to, aby w repertuarze znalazła się także muzyka dla najmłodszych. Zwieńczeniem wieczoru na scenie był występ Małej Orkiestry Dancingowej i pokaz laserowy.  

Można jednak było nie tylko popatrzeć i posłuchać, bo wolska biblioteka prowadziła warsztaty z gwary warszawskiej. Były prezentacje książek o tym jak żyło się kiedyś w stolicy. Swoją ofertę zaprezentowało również Wolskie Centrum Kultury i Zespół Wolskich Placówek Edukacyjnych i Kulturalnych. Nie zabrakło przedstawicieli zanikających zawodów z Woli. Swoją pracę pokazali m.in. szewc, specjaliści od renowacji mebli oraz oprawy obrazów w ramy – prawdziwi mistrzowie w swoim fachu.

Miłośnicy motoryzacji, dzięki Grupie Historyczno - Edukacyjnej Szare Szeregi, mogli przejechać się jednym z trzech jeżdżących jeszcze na świecie Whitów z 1916 roku, oczywiście nie przekraczając dozwolonych 50km/h. 

- Cieszymy się, że mieszkańcy w licznym gronie stawili się na naszej największej dzielnicowej imprezie. Przez całą sobotę odwiedziło nas ponad 5,5 tys. osób - mówi Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Woli.

W tłumie, oprócz władz dzielnicy, można było także spotkać i porozmawiać z wolskimi radnymi, którzy przy okazji częstowali zgromadzonych obwarzankami.

- Niezmiernie mi miło, że mogliśmy wrócić po rocznej przerwie i wspólnie bawić się na Woli - mówi Ewa Statkiewicz, przewodnicząca wolskich radnych. - Mogliśmy zobaczyć, jak wyglądały alejki targowiska na placu Kercelego, jak zachowywali się i ubierali mieszkańcy warszawy w tamtym okresie. To doskonały sposób na kultywowanie miejskiej tradycji i warszawskiego folkloru - dodaje Ewa Statkiewicz.

Imprezę odwiedził także poseł na Sejm – Michał Szczerba oraz Radny Warszawy i były Zastępca Burmistrza Woli, Mariusz Budziszewski. 

Młodzi Wolanie mogli z kolei do woli wyskakać się na kolorowych dmuchańcach, a także zdobyć liczne nagrody, dzięki zorganizowanym konkursom sprawnościowym, takim jak strzał z mini łuku. Przed wejściem na teren Kercelaka  “Tata Tasiemka” rozdawał złote krążki.

Na terenie imprezy funkcjonowało również ,,Miasteczko Zdrowia”, zorganizowane przez Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia we współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami medycznymi. Znalazły się tam m.in. punkt pomiaru cukru, ciśnienia czy punkt porad dietetycznych.  W punkcie gastronomicznym znalazły się potrawy „bazarowe” inspirowane kuchnią warszawską.

We współpracy z grupą przedsiębiorczyń pn. Wola Kobiet Biznesu panie prowadzące interesy na Woli prezentowały swoją ofertę. Oprócz tego dzięki WKB odbył się pokaz gimnastyki chińskiej tai chi, prezentacje produktów i usług, a także przygotowano niespodzianki dla gości Kercelaka w postaci bonów na masaż.  

Zdjęcie przedstawia członków Zarządu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Zdjęcie przedstawia pojazd White 1916
Zdjęcie przedstawia Burmistrza Roberta Rafałowskiego tańczącego z aktorką
Zdjęcie przedstawia kapelę z lat 20. i 30.
Zdjęcie przedstawia pokaz laserowy

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.