null

Tramwaje w alei Jana Pawła II będą cichsze

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Z lewej przystanek, na który podjeżdża tramwaj. Po prawej zaniedbana trawa rosnąca obok torowiska.
Al. Jana Pawła II | Autor: Tomasz Keller

Torowiska w al. Jana Pawła II mają zostać obsadzone żywopłotami. Zieleń będzie nie tylko cieszyć oko, ale zatrzymywać też część dobiegającego z podwozi hałasu i zatrzymywać podnoszony kurz.

•    Żywopłoty wzdłuż torowisk al. Jana Pawła II będą cieszyć oko i wyciszać odgłosy pojazdów
•    Zielone bariery ograniczą także zapylenie wokół torowisk
•    Zarząd Zieleni planuje obsadzić torowiska na przełomie października i listopada
•    Nowa zieleń powstanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

Czterdzieści lat temu arteria, która nazywała się wtedy Marchlewskiego słynęła z bujnej zieleni porastającej torowiska.

Dziś al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Anielewicza do ul. Ogrodowej to nieformalne centrum dzielnicy, a przy okazji ruchliwa arteria, którą w ciągu doby przyjeżdżają tysiące aut, tramwajów i autobusów – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

To jednak niedługo się zmieni, ponieważ wzdłuż torowisk zasadzone zostaną już niedługo żywopłoty.

Zarząd Zieleni na jesieni, kiedy takie prace najlepiej wykonywać, zasadzi w tym miejscu około 140 metrów bieżących dwurzędowego żywopłotu, nawiązując do historycznego wyglądu ulicy – dodaje.


 Inwestycja będzie realizowana ze środków pochodzących z budżetu obywatelskiego i zakłada nasadzenie krzewów wzdłuż torowiska na al. Jana Pawła II. Prace będą przeprowadzane na przełomie października i listopada. Obejmą swoim zakresem 50-metrowy odcinek od ul. Nowolipki do al. „Solidarności" oraz 90-metrowy fragment od al. „Solidarności" do ul. Ogrodowej.

Wzdłuż torów pojawią się efektowne krzewy, które z jednej strony dodadzą uroku okolicy, a z drugiej pomogą wytłumić hałas szyn i będą stanowić barierę przeciwpyłową, co z pewnością docenią mieszkańcy - mówi Dariusz Puścian, radny Woli.  

Autorem projektu, na który zagłosowało 1785 osób jest Rafał Kowalczyk.

W przeszłości okoliczna zabudowa była luźniejsza, drogę od chodników oddzielały gęste drzewa, a fragmentami wzdłuż torów tramwajowych, ciągnęły się przepiękne żywopłoty. Cieszę się, że mój pomysł powrotu do takiego stanu rzeczy znalazł uznanie w oczach moich sąsiadów - podsumowuje projektodawca.

Koszt inwestycji realizowanej przez Zarząd Zieleni to ok. 10 000 zł.