null

Tempo 30: Ważne konsultacje

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Droga, którą poprzedza znak drogowy nakazujący jazdę nie szybszą niż 30 km/h.
ul. Żelazna | Autor: Mateusz Witczyński

Warszawa przygotowuje się do wprowadzenia ruchu uspokojonego. Na zlecenie stołecznego ratusza powstało specjalne opracowanie wraz z mapą, która ilustruje obszar, który władze miasta chcą objąć strefami Tempo 30. Zmiany dotyczą także Woli. Konsultacje potrwają do końca listopada.

  • Projekt zakłada objęcie strefami Tempo 30 ponad 90 proc. miasta i blisko 65 proc. długości wszystkich dróg w Warszawie
  • Maksymalna prędkość w strefach ruchu uspokojonego wyniesie 30 km/h
  • To ważny krok dla miasta, dlatego władze dzielnicy zachęcają wszystkich do udziału
  • W tej sprawie trwają konsultacje społeczne, a swoją opinię mieszkańcy mogą wyrażać na kilka sposobów do 30 listopada

Władze Warszawy cały czas pracują nad zwiększeniem bezpieczeństwa na stołecznych ulicach. W tym celu zamierzają wprowadzić obszary ruchu uspokojonego, w którym maksymalna dopuszczalna prędkość wyniesie 30 km/h. Strefy Tempo 30 mają objąć swym zasięgiem ponad 90 proc. powierzchni stolicy, w tym, co oczywiste, również Woli.

Zanim to się jednak stanie, projekt ma być skonsultowany z mieszkańcami. - Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy powinni podejść do nich bardzo poważnie, bo to bardzo istotny element funkcjonowania miasta - zachęca Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Strefy ruchu uspokojonego pomagają dodatkowo znacznie obniżyć liczbę wypadków, a także zachęcają do wybierania alternatywnych środków transportu – dodaje.     

Według wstępnych planów w strefach ruchu uspokojonego znajdzie się aż 65 proc. długości wszystkich ulic w Warszawie.

Zostaną nimi objęte ulice, które pełnią funkcje dojazdowe. Na ulicach rozprowadzających i tranzytowych limity prędkości nie zmienią się – mówi Tomasz Kruszyński Radny Dzielnicy Wola. Na Woli strefy Tempo 30 nie obejmą swoim zasięgiem al. Jana Pawła II, „Solidarności” i Prymasa Tysiąclecia, a także ulic Anielewicza, Grzybowskiej, Żelaznej, Prostej, Towarowej, Leszno, Kolejowej, Kasprzaka, Wolskiej, Prądzyńskiego, Bema, Młynarskiej, Ostroroga, Tatarskiej, Ordona, Redutowej, Olbrachta, Księcia Janusza, Obozowej, Okopowej i Górczewskiej – dodaje Kruszyński.  

Przedstawiony projekt zasięgu stref ma charakter wstępny, a władze Warszawy mają go konsultować z mieszkańcami. Konsultacje społeczne trwają do 30 listopada. Można wziąć w nich udział na kilka sposobów:

15 i 24 listopada na platformie ZOOM odbędą się spotkania online, w trakcie których będzie można zabrać głos na żywo. Aby wziąć w nich udział należy zarejestrować się wysyłając e-mail pod adres tempo30@um.warszawa.pl.  

Spotkania będą transmitowane także w serwisie YouTube, gdzie będzie możliwość wysłuchania dyskusji i komentowania jej na czacie.  

Do końca listopada można również przesłać swoją opinię na wskazany wyżej adres. Niebawem na mieście ma pojawić się specjalny punkt konsultacyjny, o czym będziemy informować na bieżąco.    

Wszystkie informacje, mapy i opisy są dostępne na stronie dotyczącej konsultacji w Warszawie.

Grafika przedstawiająca mapę Warszawy i proponowane strefy o ruchy uspokojonym