Szkoła Podstawowa przy Grabowskiej będzie większa

Budynek szkoły podstawowej przy ul. Grabowskiej 1 - widok wejścia od frontu placówki
Szkoła podstawowa przy ul. Grabowskiej 1 | Autor: UD Wola

Pod koniec kwietnia dzielnica podpisała umowę z wykonawcą, który do końca pierwszego kwartału 2023 r. zaprojektuje i oszacuje koszty rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 132. Na rozbudowę przeznaczono ponad 3,5 miliona złotych.

• Dzielnica chce rozbudować szkołę przy ul. Grabowskiej
  • Budynek do 2024 roku ma urosnąć o 3 – 4 duże sale lekcyjne
  • Właśnie podpisano umowę na projekt przebudowy
  • Władze Woli nie ustają w działaniach, by pozyskać działkę na kolejną szkołę na Odolanach

Szkoła Podstawowa nr 132 im. Sándora Petőfiego to nowoczesna placówka z tradycjami, której historia sięga 1962 roku. Obejmuje ona swoim obwodem część Odolan i dziś jest bardzo oblegana.

W bieżącym roku szkolnym na Grabowskiej mamy 30 oddziałów, do których uczęszcza 764 uczniów. To duża liczba, a dwuzmianowość powoduje dyskomfort zarówno wśród uczniów, jak i kadry – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Odciążeniem dla przeładowanej placówki ma być nowa Szkoła Podstawowa przy ul. Karlińskiego, w której pierwszy dzwonek wybrzmi już 1 września. Jednak pomimo pojawienia się nowej szkoły w obwodzie Odolan, kolejny rok szkolny przy ul. Grabowskiej 1 rozpocznie 695 uczniów w 28 oddziałach.

To ciągle za dużo jak na tak stosunkowo niewielką placówkę, dlatego dla komfortu uczniów i pracowników potrzebna jest jej rozbudowa. Właśnie rozpoczęliśmy jej pierwszy etap i podpisaliśmy umowę z wykonawcą, który przygotuje kompletną dokumentację projektowo - kosztorysową inwestycji – informuje Krzysztof Strzałkowski.

Projekt rozbudowy szkoły do marca 2023

Projekt przebudowy ma być gotowy do końca pierwszego kwartału 2023 roku. Ma on zakładać dobudowanie 3-4 pełnowymiarowych sal lekcyjnych z możliwością zamiany ich na większą liczbę mniejszych salek. W planach jest także remont pomieszczeń sanitarnych.

To bardzo potrzebna inwestycja, która zwiększy przestrzeń edukacyjną, co przełoży się na podniesienie jakości nauczania – mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępczyni burmistrza Woli. – Rozbudowa umożliwi również większą swobodę prowadzenia zajęć, skróci czas przebywania uczniów w szkole, a także pozwoli na wygospodarowanie zaplecza niezbędnego do funkcjonowania szkoły. Chodzi tu m.in. o sale świetlicowe, których dziś jest zdecydowanie za mało – dodaje.

Kiedy projekt będzie gotowy, na wiosnę 2023 r. rozpiszemy przetarg na prace budowlane. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe sale będą dobudowane do końca 2023 roku lub w pierwszym kwartale 2024 roku – szacuje Robert Rafałowski, zastępca burmistrza Woli.

Koszt inwestycji to około 3,5 mln zł.

To nie koniec walki o edukację na Odolanach

W obliczu szybkiego wzrostu liczby mieszkańców Odolan, za kilka lat i tak ten rejon będzie w trudnej sytuacji.

Dwie placówki, które już funkcjonują na tym terenie, są przeciążone. Uczy się w nich znacznie więcej dzieci niż powinno, a zajęcia prowadzone są w trybie dwuzmianowym – podkreśliła Ewa Statkiewicz, Przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola.

Wtóruje jej przewodnicząca komisji Edukacji i Infrastruktury Oświatowej, która aktywnie działa na rzecz poprawy dostępu do edukacji na Odolanach. Zorganizowała m.in zbieranie podpisów pod petycją do Wojewody dotyczącą przekazania działki pod budowę szkoły.

Podpisało ją ponad 200 osób zainteresowanych stworzeniem nowej placówki – relacjonuje Joanna Tracz – Łaptaszyńska.

Dlatego, zarząd i radni Woli walczą o to, by Wojewoda przekazał dzielnicy działkę w tym rejonie.

Miasto nie posiada odpowiednich nieruchomości pod budowę szkoły, a spółki Skarbu Państwa owszem. Na jednej z nich planowano nawet osiedle w ramach mieszkania+, jednak rząd się z tego wycofał - przypomina Krzysztof Strzałkowski.

W lipcu ubiegłego roku uchwałę wzywającą Wojewodę Mazowieckiego do rozpoczęcia procesu przekazania działki poparli ponad podziałami wszyscy radni Woli.

Sprawdź lokalizację na mapie

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap