null

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 10 października 2022 r.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Niewyraźne zdjęcie przedstawiający ludzi siedzących na krzesłach.
Wsparcie psychologiczne | Autor: OPS

Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego 23 lata temu ustanowiła, że 10 października będzie obchodzony Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom w kryzysie psychicznym i ulepszania opieki medycznej nad chorymi, jak również na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.

To dobra okazja aby pamiętać o dbaniu o swoje zdrowie psychiczne: często się uśmiechajmy, zwracajmy uwagę co jemy, uprawiajmy aktywność fizyczną, spacerujmy i wykorzystujmy każdy promień słońca. Dbajmy o relację międzyludzkie. Kontakt z drugim człowiekiem ma uzdrawiającą moc. Zawsze lepiej się „wygadać”.

A jeśli czujecie, że potrzebujecie pomocy specjalistycznej zapraszamy do Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, w którym działa Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny. W punkcie pracują psycholodzy, którzy udzielą wsparcia, zaproponują dalsze postępowanie diagnostyczno- terapeutyczne, pokierują do odpowiedniej formy pomocy. Szczegóły na stronie https://www.wolski.med.pl/wczp/

Z takiej pomocy mogą skorzystać również dzieci i młodzież zgłaszając się do Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Warszawa – Wola.  Szczegółowe informacje na stronie:  https://www.wolski.med.pl/srodowiskowe-centrum-zdrowia-psychicznego-dla-dzieci-i-mlodziezy-warszawa-wola/ .

Zachęcamy również do korzystania z Punktu Informacyjno-konsultacyjnego w Dzielnicy Wola, który oferuje nieodpłatne porady psychologiczne. Szczegóły tu https://wola.um.warszawa.pl/-/punkt-informacyjno-konsultacyjny

Polecamy również lekturę Przewodnika – Zdrowie Psychiczne, który dostępny jest tu https://wola.um.warszawa.pl/-/zdrowie-psychiczne-leczenie-wsparcie-prawa-pacjenta


Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek stanie się mapą do poszukiwania, wsparcia i zachęci Państwa do „odczarowania” tego nadal trudnego, a czasem wstydliwego tematu jakim jest dbałość o zdrowie psychiczne.

Każdy z nas na jakimś etapie swojego życia zetkną się z mniejszym lub większym kryzysem zdrowia psychicznego. Pamiętajmy, że pomoc jest możliwa.