null

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 10 października 2021 r.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ścieżka rekreacyjna nad Wisłą, na pierwszym planie biegacz i rowerzystka, w tle Wisła i panorama Starego Miasta, dzień, lato.

Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego 22 lata temu ustanowiła 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Obchody tego święta mają na celu zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom w kryzysie psychicznym i ulepszenie opieki medycznej nad chorymi, jak również na inne kwestie dotyczące zaburzeń psychicznych.

Patrząc na panującą sytuację pandemiczną pamiętajmy o dbaniu o swoje zdrowie psychiczne: często się uśmiechajmy, zwracajmy uwagę na to, co jemy, uprawiajmy sport, spacerujmy i wykorzystujmy każdy promień słońca. Dbajmy o relacje międzyludzkie. Kontakt z drugim człowiekiem ma uzdrawiającą moc. Zawsze lepiej jest się „wygadać”.

A jeśli czujecie, że potrzebujecie pomocy specjalistycznej, skontaktujcie się z Wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego, w którym działa Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny. W punkcie pracują psycholodzy, którzy udzielą wsparcia, zaproponują dalsze postępowanie diagnostyczno- terapeutyczne, zaoferują odpowiednią pomoc.

Ze specjalistycznego wsparcia mogą skorzystać również dzieci i młodzież, zgłaszając się do Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Warszawa – Wola.

Zachęcamy też do korzystania z Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego w Dzielnicy Wola, który oferuje nieodpłatne porady psychologiczne.

Polecamy również lekturę Przewodnika – Zdrowie Psychiczne.

Mamy nadzieję, że te  wskazówki staną się mapą do poszukiwania, wsparcia i zachęcą Państwa do „odczarowania” tego nadal trudnego, a czasem wstydliwego tematu, jakim jest dbałość o zdrowie psychiczne.

Każdy z nas, na jakimś etapie swojego życia, zetknie się z mniejszym lub większym kryzysem zdrowia psychicznego. Pamiętajmy, że pomoc jest możliwa.