Szkoła Podstawowa nr 403 coraz bliżej!

Szkoła podstawowa przy ul. Karlińskiego

Formalne powołanie do życia Szkoły Podstawowej nr 403 zbliża się wielkimi krokami. Rada Dzielnicy Wola skierowała właśnie pod obrady Rady Warszawy uchwałę w sprawie założenia placówki zlokalizowanej przy ul. Karlińskiego.

Nowoczesny budynek powstający przy ul. Karlińskiego 6 jest w fazie prac wykończeniowych, a dzielnica podjęła kolejny krok w sprawie powołania do życia Szkoły Podstawowej nr 403.

Najpierw, wraz z rodzicami ustaliliśmy kształt obwodu nowej placówki. Został on wyłoniony w efekcie konsultacji społecznych, co jest pierwszym takim przypadkiem w Warszawie – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Kolejnym etapem jest wystąpienie do Rady m. st. Warszawy z inicjatywą podjęcia uchwały w sprawie założenia Szkoły Podstawowej nr 403, co właśnie zrobiliśmy – dodaje.

W tej sprawie stosowną uchwałę podjęła już podczas ostatniej sesji Rada Dzielnicy Wola, a wkrótce ma się nią zająć Rada Warszawy. Przyjęcie uchwały da zielone światło do dalszych działań, m. in. do rozpisania konkursu i wybrania dyrektora nowej placówki.

Po wyborze dyrektora zacznie on oficjalnie organizować szkołę. Przeprowadzi rekrutacje pracowników, zawrze niezbędne umowy, będzie koordynował zakup wyposażenia czy pomocy dydaktycznych – wyjaśnia Grażyna Orzechowska – Mikulska, zastępczyni burmistrza Woli. – Dokładamy wszelkich starań, żeby wszystko było gotowe na pierwszy dzwonek roku szkolnego 22/23 – dodaje.

Szkoła Podstawowa nr 403 będzie placówką na nowoczesną, funkcjonalną i ekologiczną. Znajdą się w niej m. in. 28 pełnowymiarowe sale dydaktyczne dla szkoły podstawowej, 4 sale dla oddziałów przedszkolnych, 7 mniejszych salek, 3 pracownie językowe, 3 świetlice, stołówka z nowoczesnym zapleczem, biblioteka, plac zabaw dla dzieci i boiska wielofunkcyjne. Szkoła docelowo pomieści 28 oddziałów w systemie jednozmianowym, w tym 24 oddziały klas I-VIII dla 600 uczniów, oraz 4 oddziały przedszkolne dla 100 dzieci. Nowy rok szkolny rozpoczną na Odolanach klasy I-IV.

Choć nowa szkoła znacznie poprawi warunki edukacyjne na Odolanach, to potrzeby są znacznie większe.

- Dwie placówki, które już funkcjonują na tym terenie, są przeciążone. Uczy się w nich znacznie więcej dzieci niż powinno, a zajęcia prowadzone są w trybie dwuzmianowym - podkreśliła Ewa Statkiewicz, Przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola.

Wiosną burmistrz Woli zwrócił się w piśmie do Wojewody Mazowieckiego, by ten przekazał na cele edukacyjne jedną z działek Skarbu Państwa na warszawskich Odolanach. Pomysł zarządu od początku wspierali wolscy Radni.

Była to wyjątkowa sytuacja, w której apel o przekazanie stosownej nieruchomości, poparli wszyscy radni ponad podziałami politycznymi – mówi Joanna Tracz - Łaptaszyńska, przewodnicząca Komisji Edukacji i Infrastruktury w Radzie Dzielnicy Wola.