null

Szkoła Podstawowa nr 403 coraz bliżej!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na budowie szkoły podstawowej numer 403 przy ulicy Karlińskiego. Inżynierowie rozmawiają z członkami zarządu dzielnicy Wola i przewodniczącą rady dzielnicy. Uczestnicy rozmowy stoją w kółku pod dużym okrągłym świetlikiem w jednym z pomieszczeń budowanej szkoły.
Na budowie szkoły przy Karlińskiego

Formalne powołanie do życia Szkoły Podstawowej nr 403 zbliża się wielkimi krokami. Rada Dzielnicy Wola skierowała właśnie pod obrady Rady Warszawy uchwałę w sprawie założenia placówki zlokalizowanej przy ul. Karlińskiego.

Nowoczesny budynek powstający przy ul. Karlińskiego 6 jest w fazie prac wykończeniowych, a dzielnica podjęła kolejny krok w sprawie powołania do życia Szkoły Podstawowej nr 403.

Najpierw, wraz z rodzicami ustaliliśmy kształt obwodu nowej placówki. Został on wyłoniony w efekcie konsultacji społecznych, co jest pierwszym takim przypadkiem w Warszawie – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Kolejnym etapem jest wystąpienie do Rady m. st. Warszawy z inicjatywą podjęcia uchwały w sprawie założenia Szkoły Podstawowej nr 403, co właśnie zrobiliśmy – dodaje.

W tej sprawie stosowną uchwałę podjęła już podczas ostatniej sesji Rada Dzielnicy Wola, a wkrótce ma się nią zająć Rada Warszawy. Przyjęcie uchwały da zielone światło do dalszych działań, m. in. do rozpisania konkursu i wybrania dyrektora nowej placówki.

Po wyborze dyrektora zacznie on oficjalnie organizować szkołę. Przeprowadzi rekrutacje pracowników, zawrze niezbędne umowy, będzie koordynował zakup wyposażenia czy pomocy dydaktycznych – wyjaśnia Grażyna Orzechowska – Mikulska, zastępczyni burmistrza Woli. – Dokładamy wszelkich starań, żeby wszystko było gotowe na pierwszy dzwonek roku szkolnego 22/23 – dodaje.

Szkoła Podstawowa nr 403 będzie placówką na nowoczesną, funkcjonalną i ekologiczną. Znajdą się w niej m. in. 28 pełnowymiarowe sale dydaktyczne dla szkoły podstawowej, 4 sale dla oddziałów przedszkolnych, 7 mniejszych salek, 3 pracownie językowe, 3 świetlice, stołówka z nowoczesnym zapleczem, biblioteka, plac zabaw dla dzieci i boiska wielofunkcyjne. Szkoła docelowo pomieści 28 oddziałów w systemie jednozmianowym, w tym 24 oddziały klas I-VIII dla 600 uczniów, oraz 4 oddziały przedszkolne dla 100 dzieci. Nowy rok szkolny rozpoczną na Odolanach klasy I-IV. 

Choć nowa szkoła znacznie poprawi warunki edukacyjne na Odolanach, to potrzeby są znacznie większe.

- Dwie placówki, które już funkcjonują na tym terenie, są przeciążone. Uczy się w nich znacznie więcej dzieci niż powinno, a zajęcia prowadzone są w trybie dwuzmianowym - podkreśliła Ewa Statkiewicz, Przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola. 

Wiosną burmistrz Woli zwrócił się w piśmie do Wojewody Mazowieckiego, by ten przekazał na cele edukacyjne jedną z działek Skarbu Państwa na warszawskich Odolanach. Pomysł zarządu od początku wspierali wolscy Radni.

Była to wyjątkowa sytuacja, w której apel o przekazanie stosownej nieruchomości, poparli wszyscy radni ponad podziałami politycznymi – mówi Joanna Tracz - Łaptaszyńska, przewodnicząca Komisji Edukacji i Infrastruktury w Radzie Dzielnicy Wola.