null

Karaimowie na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Skwer Karaimski
Zaproszenie na uroczyste otwarcie Skweru Karaimskiego

Polscy Karaimi są mniejszością etniczną pochodzenia tureckiego, którzy w średniowieczu przybyli ze swych pierwotnych siedzib na Krymie na ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rusi Czerwonej.

W okresie rządów wielkiego księcia Witolda Karaimi zostali osadzeni w obrębie pasa obronnego do odpierania ataków przed Krzyżakami. Na warszawskiej Woli funkcjonuje jedyny czynny cmentarz karaimski w Polsce. Oprócz karaimskiej mniejszości etnicznej, w Polsce uznawane są również: łemkowska, romska i tatarska.

Pod koniec ubiegłego roku zakończyła się rewitalizacja przedpola Reduty Wolskiej. Na terenie ograniczonym ulicami Pustola, Redutową i Elekcyjną powstał zielony skwer, po którym można spacerować nowymi alejkami i odpocząć, przysiadając na zainstalowanych ławkach warszawskich. Obok znajduje się Cmentarz Karaimski, który powstał w 1890 roku.

Skwer Karaimski – taką nazwę otrzymał zrewitalizowany teren zielony na Ulrychowie. Rada Warszawy jednogłośnie poparła stanowisko radnych Woli. Będzie to pierwsze miejsce w Polsce, którym uhonorowana zostanie mniejszość karaimska.

Przewodnicząca Rady Ewa Statkiewicz oraz Burmistrz Krzysztof Strzałkowski wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Wola m.st. Warszawy zapraszają Państwa na uroczyste otwarcie Skweru Karaimskiego, które zaplanowane jest na 3 września 2022 r. o godz. 16:00

W ramach atrakcji na wydarzeniu, wystąpią:

- Karolina Cicha wraz z 3 osobowym zespołem

- Mykhailo Kulichenko

oraz Zespół taneczny Dostłar

Dodatkowo, w trakcie wydarzenia zaprezentowana będzie wystawa: Karaimi Najmniejsza Mniejszość, została sfinansowana ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a o której opowiedzą:

dr Anna Sulimowicz-Keruth – członek Zarządu Fundacji Karaimskie Dziedzictwo

i Adam Dubiński – prezes Zarządu Fundacji Karaimskie Dziedzictwo

Wstęp wolny.

Zapraszamy.

Załączniki:

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.