null

Składanie uwag do Planu Ogólnego – czas, start!

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Plakat informujący o rozmowie z Ewą Janczar
Ewa Janczar o planie ogólnym

Jakie zmiany przyniesie procedowany właśnie plan ogólny dla Warszawy? Rada m.st. Warszawy zaprasza mieszkanki i mieszkańców Warszawy do konsultacji. Ważny jest czas, bo wnioski z uwagami do Planu można składać od 4 do 30 września. Jeśli masz trudności techniczne aby to zrobić, nie szkodzi – przyjdź do UD Wola – specjalnie dla naszych mieszkańców w tym terminie uruchamiamy specjalny punkt w sali obsługi mieszkańców, w którym pomożemy w poprawnym i sprawnym złożeniu w wersji elektronicznej.

Dlaczego złożenie uwag do Planu Ogólnego jest takie ważne, jak również czym jest i jakie ma znaczenie ten dokument dla funkcjonowanie miasta wyjaśnia Ewa Janczar, Przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy.

Czym jest plan ogólny?

Ewa Janczar – plan ogólny to nowy rodzaj dokumentu planistycznego, który został wprowadzony nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w roku 2023. W hierarchii dokumentów planistycznych stoi ponad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i jest wykonywany dla obszaru całej gminy, w naszym przypadku dla całej Warszawy.
W zmienionych przepisach prawa powszechnego nie ma już studium, a plan ogólny to nie jest nowa nazwy dla studium. To zupełnie inna procedura tworzenia, zupełnie inny zakres merytoryczny i sposób wyznaczania stref, zupełnie inna moc prawna, a także inna forma techniczna.
Przede wszystkim plan ogólny to akt prawa miejscowego. Studium nie miało takiej rangi. Co to między innymi oznacza? Tworzy on przepisy prawa, które obowiązują wszystkich na terenie jego obowiązywania – zarówno organy administracji jak i mieszkańców gminy. Identyczny status mają znane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Warto podkreślić, że politykę przestrzenną gminy określa się w strategii rozwoju gminy, a jej ustalenia należy uwzględniać w planie ogólnym i w planach miejscowych. Dlatego te dwa dokumenty, choć są rozłączne i mają swoje odrębne procedury, są w Warszawie procedowane równolegle. To oczywiste, że strategia nie odnosi się tylko do polityki przestrzennej, ale także do innych aspektów rozwoju, to także jasne, że będzie to dokument bardzo zwarty. Nie możemy go jednak pomijać.


Co zawiera plan ogólny?

Ewa Janczar – obejmuje podział miasta na strefy planistyczne, które określą funkcje dla poszczególnych obszarów miasta. W porównaniu do studium możliwość określania funkcji jest znacznie usztywniona i nie ma możliwość ich zmiany w stosunku do katalogu zawartego w ustawie.
Plan ogólny nie będzie zawierał granicy urbanizacji. To pojęcie znika z porządku prawnego. W planie ogólnym będzie obszar uzupełniania zabudowy. Ten obszar wskaże, na jakim obszarze – w sytuacji braku planu miejscowego – będzie dopuszczone wydawanie decyzji o warunkach zabudowy. Sam sposób wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy ściśle określa rozporządzenie ministra. W ramach planu ogólnego będzie można także wyznaczyć obszar zabudowy śródmiejskiej. Ważnym elementem będą gminne standardy urbanistyczne, które określą dokładny profil funkcjonalny i wskaźniki urbanistyczne dla poszczególnych stref planistycznych, standardy dostępności infrastruktury społecznej i maksymalną odległość od wybranych rodzajów takich obiektów.
Podsumowując, w planie ogólnym jest zamknięta lista stref planistycznych, która wynika z ustawy. Strefy planistyczne we wszystkich planach ogólnych w całej Polsce będę miały takie same oznaczenie i taką samą szatę graficzną. A sam plan ogólny będzie miał cyfrową postać bazy danych. Dzięki temu plany ogólne w całej Polsce będę porównywalne między sobą, a także będą mogły być analizowane za pomocą analiz przestrzennych. To ogromna wartość dla potrzeb analiz rozwojowych, społecznych, gospodarczych dla całej Polski.
To też ogromne wyzwanie prezentacyjne i komunikacyjne. Dokumenty planistyczne i tak są bardzo trudne w powszechnym odbiorze. Postać bazy danych jest bardzo przydatna dla ekspertów i osób, które posługują się narzędziami typu GIS. W tej sytuacji dla powszechnego, nieprzekłamanego odbioru, kluczowa jest właściwa i czytelna prezentacja kartograficzna.
W dyskusji nad projektem nowego studium pojawiły się głosy, że miasto chce zlikwidować ogródki działkowe. Po raz kolejny podkreślę – nie ma takich zamiarów i pozostaną one także w zapisach planu ogólnego.

Dlaczego plan musi zostać uchwalony do 31 grudnia 2025 roku?

Ewa Janczar – zgodnie z ustawą czas na przygotowanie zarówno strategii jak i planu ogólnego upływa z końcem 2025 roku. Ten termin to jeden z kamieni milowych dla uruchomienia przez UE środków finansowych w ramach KPO. Z mojej wiedzy wynika, że władze Warszawy, a także Unia Metropolii Polskich wielokrotnie zgłaszały, że tak krótki termin na przygotowanie nowych dokumentów stanowi bardzo duże wyzwanie. Wiem, że prowadzone są rozmowy na temat jego wydłużenia, ale dziś trudno jest spekulować, na ile jest to realne. Nieuchwalenie planu ogólnego mógłby doprowadzić do poważnych perturbacji inwestycyjnych.
Mając świadomość nie tylko napiętego harmonogramu, a także tego, że przypada on na wakacyjny okres, jeszcze w czerwcu zorganizowałam trzy posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego poświęcone tylko strategii i planowi ogólnemu. W tych posiedzeniach uczestniczyło wiele osób, za co serdecznie dziękuję. To właśnie tam zrodził się pomysł, aby formularz wniosku do składania uwag wraz z instrukcją jego wypełniania pojawił się na stronie internetowej miasta jak najwcześniej. Tak się stało. Jest on dostępny pod adresem architektura.um.warszawa.pl
To jest wiec czas, aby przygotowywać, formułować i wypełniać formularz tak, aby 4 czerwca 2025 roku był on gotowy. Pamiętajmy, że jest to etap składania wniosków, czyli formułowania naszych potrzeb i oczekiwań. Nie odnosimy się do żadnego dokumentu, nic nie zostało pokazane ani wyłożone.  Tym samym można powiedzieć, że wrzesień to takie okienko techniczne do złożenia swoich przemyśleń. Dodatkowo, ponieważ form składania wniosków jest kilka uważam, że nie ma zagrożenia, że jak ktoś będzie na urlopie we wrześniu to straci szansę na wypowiedzenie się.

Ryzyka i problemy przy uchwalaniu planu to?

Ewa Janczar – krótkie terminy, napięty harmonogram, ale też zupełnie nowa procedura, odmienna od tej która znamy do tej pory. Zupełnym novum jest publikacja na BIP projektu planu ogólnego, który będzie skierowany do uzgodnień z różnymi organami i podmiotami administracji publicznej. Obawiam się, że na tym etapie może dojść do dużego zamieszania. To nie będzie jeszcze czas na zgłaszania uwag przez mieszkańców do planu ogólnego. I należy pamiętać, że po etapie uzgodnień projekt plan może zmienić swój wygląd na skutek właśnie tych uzgodnień i do publicznego wglądu może być wyłożony projekt w innym kształcie.
Kolejnym ważnym elementem, którzy mieszkańcy zgłaszali podczas prac Komisji Ładu było pytanie czy uwagi składane do studium nie mogą być z automatu uwzględnione przy tworzeniu planu ogólnego. Ponieważ jest to zupełnie inna procedura, inny dokument, to z powodów formalnych nie mogą. Uwagi złożone do studium, jak wynikało ze słów pracowników urzędu, były i są analizowane i będą brane pod uwagę, na tyle, na ile to będzie możliwe.
Wiele nieporozumień wynika z używanych „skrótów myślowych”, z krótkich artykułów prasowych czy postów w mediach społecznościowych. Mieszkanki i mieszkańcy potrzebują pełnej, precyzyjnej wiedzy. Ostatnie kilka posiedzeń Komisji Ładu poświęconych wyłącznie planowi ogólnemu rozwiało bardzo dużo wątpliwości, wiele wyjaśniło i wielu mieszkańców wyszło usatysfakcjonowanych. Pozostaje wciąż otwarty temat terenów leśnych. Są prowadzone robocze rozmowy ze służbami Marszałka, staramy się wypracować rozwiązania dające możliwość wybudowania małego domu dla dzieci czy wnuków. Jakie będą skutki tych rozmów bardzo trudno dziś ocenić.

Jak najlepiej zgłaszać swoje wnioski do planu?

Ewa Janczar – z mojego punktu widzenia oczywiście najsprawniej przez Internet. W celu ułatwienia złożenia wniosku do planu ogólnego zostanie uruchomiona specjalna strona internetowa, dzięki której będzie możliwość wypełnienia formularza wniosku oraz wysłania go do urzędu, bez konieczności wysyłki listem czy mailem. Ale oczywiście wszystkie tradycyjne formy, czyli pocztą oraz złożenie wniosków osobiście zostaną zachowane.


Przypominamy!  
Wnioski z uwagami do planu ogólnego można składać od 4 do 30 września. Jeśli masz trudności techniczne aby to zrobić, nie szkodzi – przyjdź do Urzędu Dzielnicy Wola – specjalnie dla naszych mieszkańców w tym terminie uruchamiamy specjalny punkt w sali obsługi mieszkańców, w którym pomożemy w poprawnym i sprawnym złożeniu w wersji elektronicznej.