null

Seniorzy ofiarami oszustw. Jak się zabezpieczyć?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Policja przestrzega przed oszustami
Policja przestrzega przed oszustami

Policja z Woli odnotowuje przypadki oszustw, których ofiarami padają seniorzy. Przestępcy wykorzystują ich „dobre serce” – podają się za członków rodziny, krewnych, czy policjantów i wyłudzają znaczne sumy pieniędzy. Policja nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nigdy nie poprosi o przekazanie pieniędzy.

Na Woli odnotowujemy przypadki oszustw, których ofiarami padają najczęściej seniorzy. Przestępcy wykorzystują ich „dobre serce” i naiwność i podając się za członków rodziny, krewnych czy policjantów – wyłudzają często znaczne sumy pieniędzy.

Oszust telefonuje najczęściej na numer stacjonarny i podszywając się pod wnuczka lub policjanta, prosi o pilne wsparcie finansowe spowodowane nagłą sytuacją, np. wypadkiem drogowym, zatrzymaniem przez Policję lub potrzebą zapłacenia za nagłą operacji w szpitalu.

Najczęściej oszust prosi o dochowanie tajemnicy. Nigdy nie odbiera pieniędzy osobiście, ale prosi o ich przekazanie swojemu znajomemu, który w rzeczywistości również jest oszustem.

Działając metodą „na policjanta” oszust informuje, że jest policjantem lub funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego, podaje stopień, imię, nazwisko i identyfikator służbowy. Podczas rozmowy przekonuje, że właśnie trwa akcja policyjna przeciwko oszustom i w celu ochrony naszych pieniędzy prosi o ich przekazanie na podany numer konta, wybranie z banku i pozostawienie w określonym miejscu lub przekazanie osobie, która się do nas zgłosi.

Przestępcy informują oszukiwaną osobę, aby udając się do banku, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Starają się przekonać osoby starsze, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować. Jednocześnie zapewniają, że po zakończeniu działań policyjnych niezwłocznie oddadzą pieniądze.

Policja nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy.

W takich lub podobnych przypadkach prosimy o niezwłoczny kontakt pod numerem telefonu 112.

Źródło: Komenda Rejonowa Policj Warszawa IV