Burmistrz Krzysztof Strzałkowski wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy dziękują za wspólną obecność i uroczyste otwarcie tegorocznych, 78. obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.
Obchody 78. Rocznicy PW rozpoczęliśmy w dniu 30 lipca 2022 r. o godz. 19:00 koncertem „Sen o Warszawie”, który zorganizowany został w Kościele Parafii św. Wojciecha przy ul. Wolskiej 76 w Warszawie.
W ramach koncertu, premierowy skład: Natalia Kukulska, Milena Lange, Sławek Uniatowski, Jacek Borkowski oraz Warsaw Impressione Orchestra pod dyrekcją Tomasza Labunia zaprezentowali klasyki warszawskich utworów w nowej odsłonie oraz utwory współczesne, poruszające tematykę poświęcenia, nadziei oraz trudnych chwil.
Koncert “Sen o Warszawie”
Rozpoczął się utworem „Pieśń Heleny” (aut. K. Dębskiego) w brawurowym wykonaniu Mileny Lange. Warszawa w tamtym okresie, doświadczyła wyjątkowo dotkliwych wydarzeń, jednakowoż, tak jak to w życiu bywa, codzienność bywa zmienna, bywa też radosna i optymistyczna, pozytywnie nastawiająca do życia, co zaprezentował Sławek Uniatowski w swoim wykonaniu utworu pt. „Jak przygoda to tylko w Warszawie” (aut. L. Starskiego). W utworze współczesnym „Decymy” autorstwa i w wykonaniu Natalii Kukulskiej natomiast, mogliśmy przypomnieć sobie, że czasem trudne chwile, swoiste cierpienie bywa drogą ku lepszemu i jest nierozerwalne ze zmianą, zmianą ku lepszemu. Nawet w najcięższych momentach należy zachować wolę walki oraz optymizm, dodający sił i wiary w nowe lepsze jutro, co mogliśmy usłyszeć w skomponowanym specjalnie z okazji koncertu utworze „Warszawy Blask” autorstwa Tomasza Labunia, a w prawykonaniu Orkiestry Warsaw Impressione Orchestra.
Klamrą zamykającą koncert był współczesny utwór tytułowy „Sen o Warszawie” (aut. M. Gaszyńskiego), z lat 60, który wyraża nadzieję oraz miłość warszawiaków do Warszawy.
Wystawa historycznych fotografii Kościoła Parafii św. Wojciecha
Uroczysty koncert inaugurujący 78. rocznicę PW poprzedziło otwarcie wystawy historycznych fotografii kościoła pw. św. Wojciecha – obiektu, który od początku idei swojego powstania, miał pełnić nie tylko funkcje sakralne, ale również stanowić miejsce schronienia dla wszystkich, którzy chcieliby z niego skorzystać.
W trakcie Powstania Warszawskiego, blisko 90 000 tysięcy osób znalazło w świątyni schronienie.
Miejsca pamięci na Woli
Z kolei, dzień po koncercie tj. 31 lipca 2022 r. o godz. 13:00 uczciliśmy pamięć poległych żołnierzy III obwodu Armii Krajowej oraz wymordowanej ludności Woli, przy ul. Wolskiej róg ul. Młynarskiej, uroczyście składając kwiaty oraz pełniąc wartę honorową w miejscu pamięci Zgrupowania “Waligóra”.
Następnie uroczyście złożyliśmy kwiaty oraz pełniliśmy wartą honorową o godz. 14:00 w miejscu pamięci Zgrupowania “Radosław” przy ul. Okopowej róg ul. Mireckiego.
Inscenizacja barykady powstańczej Skwer Lacherta
W tym samym dniu, Dzielnica Wola m.st. Warszawy zorganizowała całodzienny piknik przy Skwerze Lacherta, który był inscenizacją barykady powstańczej. Wydarzenie zostało przygotowane z dbałością o najmniejszy szczegół, w tym kostiumy z epoki, tak aby w przystępny sposób dla najmłodszych warszawiaków, zobrazować jak wyglądała Wola w czasie walk powstańczych. Piknik doskonale zrealizował swój cel edukacyjny, integracyjny oraz rekreacyjny, gdyż uczestniczyły w nim osoby dorosłe oraz rodziny z dziećmi.
Wszystkie powyższe działania, Dzielnica Wola m.st. Warszawy zorganizowała w pierwszych dniach obchodów 78. Rocznicy PW. Przed nami kolejne dni oraz wydarzenia upamiętniające Powstanie Warszawskie – zapraszamy do śledzenia kalendarza wydarzeń na naszej stronie, gdzie na bieżąco informujemy o uroczystościach i nadchodzących wydarzeniach w ramach 78. rocznicy obchodów Powstania Warszawskiego.