null

Roots Revival Soundsystem

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Po raz drugi w Polsce i po raz drugi w CDQ będziemy mieli okazję usłyszeć i zobaczyć legendę sceny brytyjskiego Dub'u - Disciples wraz ze swoim etatowym śpiewakiem Jonah Danem. Od dynamicznych steppersów po pulsujące one drop'y aż po klasyczne reggae czyli to co fani Soundsystemowego grania lubią najbardziej. Całość na najcięższym 12kW!! nagłośnieniu stołecznego Roots Revival. Z pewnością poczujecie muzykę!

Disciples (UK)
W połowie lat osiemdziesiątych, kiedy większość Soundsystemów zmieniała swój rastafariański repertuar na modny w tych czasach dancehall, jedynym przedstawicielem nurtu roots był Jah Shaka. To wokół niego zgromadziło się wielu fanów roots i świadomego grania, którzy tłumnie przychodzili na jego sesje przepełnione masą steppersowych dubplatów i głeboko medytacyjnych dubów. Tłumy ludzi na sesjach Shaki były zróźnicowane, już nie tak jak kilka lat wcześniej kiedy to sesje były świętym miejscem dla czarnej społeczności Londynu, zaczęli pojawiać się równieź biali fani ciężkiego basu, zapierającego dech w piersiach głośnego grania, wyjących syren i śpiewu Jah Shaki. Jednym z nich byli bracia z południowych przedmieść Londynu Russ i Lol Bell - Brown. W połowie lat osiemdziesiątych zaczęli razem produkować własne wersje popularnych starych rootsowych numerów a z czasem zupełnie nowe własne kawałki. Pierwszym, który zainteresował się Disciples był sam Jah Shaka i to właśnie on wypuścił ich premierowe produkcje podczas jednej zeswoich sesji. Od tamtego momentu sprawy potoczyły się bardzo szybko, Disciples wyprodukowali pare albumów, które wydał Shaka. wiele ich produkcji przeszło do klasyki UK Rootsowych dubplatów i grane są przez Soundsystemy na całym świecie. Po kilku latach jeden z braci poświęcił się źyciu rodzinnemu i nie miał już czasu na siedzenie w studio. Russ D, który produkuje do dzisiaj załoźył w latach dziewięćdziesiątych swoją własną wytwórnię która wydaje produkcje Disciples do dzisiaj.

Roots Revival
Roots Revival Hi Power Soundsytem Sound system (soundsystem) to grupa DJ-ów i techników współpracujących razem w celu tworzenia muzyki, zwykle jednego gatunku. Soundsystemy spopularyzowane zostały najpierw na Jamajce w środowisku reggae, a następnie wraz z emigrującymi Jamajczykami stały się od lat 70. znane w Wielkiej Brytanii. Popularne dziś znaczenie tego terminu jest wynikiem wpływów jamajskiej kultury soundsystemowej, która z kolei wzięła swoją nazwę od przenośnych systemów nagłaśniających, czyli zestawu wzmacniaczy, głośników, kilometrów kabli i oczywiście płyt. Takim systemem nagłośnieniowym (ciągle rozbudowywanym), jako jedyny w Warszawie może pochwalić się Roots Revival Soundsystem. Blisko 6 tysięcy watów(!!!) - to wreszcie odpowiednia moc dla muzyki reggae, dub i dla jej wielbicieli, zmęczonych już słabym, a często i zepsutym nagłośnieniem w klubach, na którym zmuszeni są grać selektorzy. Stołeczny Roots Revival to Jaszol i Rootskontrolla - dotychczas członkowie ReggaeStacji oraz Tisztelet Soundu. Pod szyldem Roots Revival Hi Power Soundsystem promują bezkompromisowe basowe brzmienia Jamajki oraz Londynu, wzorem Jah Shaki, Aba Shantiego i Iration Steppas. Podczas imprez powracają do dosłownego znaczenia słowa "dancehall", czyli imprezy tanecznej, jednocześnie kultywując klasyczny sposób grania imprez "inna King David stylee" - prezentują całe utwory, niejednokrotnie w różnych specjalnie dla nich nagranych wersjach (tak zwanych dubplates), a w dodatku z jednego gramofonu. Nie boją się ciszy - bo to ona buduje nastrój i pozwala odczuwać szaleńcze brzmienie 18 calowych głośników basowych i skwierczących gwizdków wysokotonowych. Na ich imprezach dosłownie można POCZUĆ muzykę. In Bass We Trust (c)Wstęp 15 zł