null

Remont pomnika na Skwerze Pamięci

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pomnik Pamięci Ludności Woli Wymordowanej w czasie Powstania w 1944 roku
Pomnik pamięci ludności cywilnej '44

Pomnik Pamięci Ludności Woli Wymordowanej w czasie Powstania w 1944 roku przeszedł remont. Środki na prace na Skwerze Pamięci udało się uzyskać dzięki pomocy finansowej z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Dzielnica Wola w 2023 roku uzyskała pomoc finansową z budżetu Województwa Mazowieckiego. W ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Zachowania i Tworzenia Miejsc Pamięci Narodowej „Mazowsze dla miejsc pamięci 2023”.

W ramach zadania „Prace konserwatorskie przy Pomniku Pamięci Ludności Woli Wymordowanej w czasie Powstania w 1944 roku” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego zostały wykonane następujące prace:

  • wyczyszczenie pomnika i uczytelnienie inskrypcji,
  • oczyszczenie podstawy pomnika i uzupełnienie spoin w okładzinie kamiennej pomnika,
  • wyczyszczenie 8 granitowych tablic i uczytelnienie napisów na 4 z nich,
  • wyczyszczenie i uzupełnienie drobnych ubytków w nawierzchni brukowej wykonanej z kostki granitowej o łącznej powierzchni 976,45 m.

Napisy na pomniku były mało czytelne – zostały wykonane 20 lat temu i nie były dotychczas poddane uczytelnieniu – obecnie po przeprowadzonych pracach konserwatorskich są dobrze widoczne. Podstawa pomnika również wymagała oczyszczenia i pilnego uzupełnienia fugi. W wielu miejscach były ubytki między granitowymi płytami, co stanowiło zagrożenie dla obiektu w dalszej perspektywie czasowej.

Posadzkowe płyty informacyjne o historii powstania pomnika były bardzo nieczytelne. Dzięki projektowi napisy zostały uczytelnione, a tablice zabezpieczone. W ramach zadania dokonano również wyczyszczenia i uzupełnienia ubytków w nawierzchni brukowej na całym Skwerze Pamięci.