Rekordowe 7,5 mln złotych na wolską zieleń

Na pierwszym planie betonowe podwórko. Połowa już skruszona. W tle żółta koparka i bloki, w lewej części fotografii płot.
Nowolipie | Autor: UD Wola

ZGN Wola otrzyma w tym roku 7,5 miliona złotych na odbetonowanie i zazielenienie przestrzeni miejskiej. To kontynuacja programu z zeszłego roku, kiedy taką przemianę przeszły 4 wolskie lokalizacje. Teraz wytypowano już 10 kolejnych miejsc.

• Dzielnica kontynuuje akcję usuwania niepotrzebnego betonu z wolskich podwórek.
  • Porządkowana jest także przestrzeń między blokami – dostawiane są kosze i nowe ławki.
  • W 2022 roku w ten sposób odmieniono 4 lokalizacje, a w tym wytypowano kolejnych 10 do zmian.

Jaką funkcję pełni na podwórkach beton i wielkie płyty? Trudno znaleźć ich pozytywne zastosowanie. Na pewno jednak powierzchnie nieprzepuszczalne zwiększają skalę negatywnych zjawisk m.in. miejskiej wyspy ciepła czy potęgowania fal upałów. Silne zasklepienie powierzchni w centrach miast wpływa również na spadek jakości powietrza, ponieważ sucha i nagrzana powierzchnia przyczynia się do zwiększenia udziału ilości pyłu i innych szkodliwych dla zdrowia ludzi substancji chemicznych. Władze dzielnicy podzielają ten punkt widzenia. Dlatego w tym roku Zakład Gospodarowania Nieruchomościami otrzyma rekordowe 7,5 mln złotych na odbetonowanie i zazielenienie podwórek.

Zamiast betonowych pustyń – krzewy i zieleń. To oznacza więcej powierzchni biologicznie czynnej, co m.in. zwiększa retencję wody. Ponadto o wiele przyjemniej przebywa się na podwórku, gdzie przeważa zieleń, szczególnie przy letnich upałach, które nas nie ominą – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

W zeszłym roku rozbetonowaliśmy podwórka w 4 lokalizacjach, w tym wytypowaliśmy już kolejnych 10 miejsc, które przejdą taką przemianę, a to zapewne nie koniec – dodaje Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN.

Trwają ostatnie przygotowania i dopinanie szczegółów zmian, które przyczynią się do poprawy komfortu życia naszych mieszkańców – mówi Magda Huszno, wolska Radna.  – Dzielnica zabezpieczyła już środki na przemianę następujących miejsc: Redutowa 41-43, Staszica 14-18, Olbrachta od 13 do 17b, Batalionu Parasol 4-8 i 12-14, Ogrodowa 8, Płocka 53 - Agawy 12, Nowolipie 31, Skwer Lacherta,  Podwórko Obozowa 87 i Deotymy 51, Podwórko Długosza – Szlenkerów – Młynarska – dodaje Huszno.

W zeszłym roku metamorfozę przeszły cztery podwórka przy ul. Anielewicza, jedno między Płocką a Tyszkiewicza, jedno położone przy ul. Miłej 25 i dawne boisko między ul. Nowolipie 25, a al. Solidarności 84.

Przywracanie zieleni i rozszerzanie stref parkowania tylko dla mieszkańców to działania wolskich władz, które mają na celu przemianę podwórek.

Wielu kierowców dojeżdżających na Wolę, w obliczu konieczności uiszczenia zapłaty za parkowanie w SPPN, wybiera parkowanie na podwórkach, często na trawnikach czy w innych miejscach zupełnie do tego nieprzystosowanych – mówi Wojciech Bartnik, wolski radny. Dzięki usuwaniu betonu oraz wyprowadzaniu samochodów sprzed okien mieszkańców, jesteśmy w stanie te miejsca zazielaniać i tworzyć przyjazne miejsca do spotkań sąsiedzkich – podsumowuje Bartnik.