Radni inicjują akcję "Zazieleńmy wolskie osiedla!”

Podwórko przy Agawy 6, na którym widać właśnie zasadzone krzewy
Podwórko przy ulicy Agawy 6

Wiele wolskich podwórek już niebawem odzyska dawny blask i zacznie cieszyć oczy mieszkańców estetyczną zielenią. To efekt akcji "Zazieleńmy wolskie osiedla!" zainicjowanej przez lokalnych radnych. ZGN Wola, wykonał już większość prac, które czekają teraz na rozkwit kwiatów, krzewów i zazielenienie się drzew.

Wola jest jedną z najszybciej modernizujących i najdynamiczniej rozwijających się dzielnic w Warszawie. Jest atrakcyjna zarówno dla biznesu, jak i dla mieszkańców, którzy postanawiają zamieszkać na licznie powstających nowych osiedlach.

Centra biznesowe czy kolejne inwestycje deweloperskie sprzyjają rozwojowi dzielnicy, jednak przy tym wszystkim nie możemy zapomnieć o obecnych lokatorach i ich najbliżej przestrzeni publicznej, która często bywa zaniedbana – mówi Adam Matusik, radny Woli. – Tymczasem inwestycje w zieleń są najprostszym i dość tanim sposobem, aby poprawić wygląd i tchnąć trochę życia w starsze wolskie osiedla – dodaje.

To właśnie radny Matusik i radna Anna Rudziak - Tałałaj zainicjowali wspólnie akcję "Zazieleńmy wolskie osiedla!" i wystąpili z interpelacją do ZGN, z prośbą o zajęcie się zaniedbanymi podwórkami znajdującymi się w szczególności na terenie Młynowa. Radni są w ciągłym kontakcie z mieszkańcami tej części Woli i dostają od nich wiele sygnałów, że ich najbliższa przestrzeń wymaga zmian. Rewitalizacja trawnika, nasadzenia nowych krzewów czy założenie łąki kwietnej może znacznie podwyższyć walory estetyczne podwórka, a w dodatku to doskonałe rozwiązanie proekologiczne.

Zakład Gospodarowania Nieruchomościami z dużym zaangażowaniem przystąpił do akcji zazieleniania Woli. Na podwórkach mieszczących się przy ulicach Płockiej 3, 7a, 35, 37, 37a, 38, na ulicy Agawy 6 i 9 oraz na ulicy Syreny pojawiły się nasadzenia drzew, krzewów, kwiatów. Wiosną wzejdą wysiane łąki kwietne. Na realizację czeka jeszcze inwestycja przy ulicy Syreny 31, gdzie prace ruszą na wiosnę – wylicza dyrektor ZGN Wola Mateusz Matejewski.

To wpisuje się w naszą politykę "uwalniania" wolskich podwórek i przywracania ich mieszkańcom – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Jej pierwszym etapem jest pozbycie się nielegalnie parkujących i wprowadzenie możliwości wjazdu samochodem jedynie mieszkańcom z ważnym identyfikatorem. Kolejnymi krokami są inwestycje w ekologię i estetykę osiedli, jak np. udostępnienie spółdzielniom mieszkaniowym specjalnych beczek na deszczówkę, czy akcja zainicjowana przez naszych radnych – dodaje burmistrz.

Podwórko przy ulicy agawy 6 przed zasadzeniem krzewów. Na zdjęciu widać nieestetyczne płyty betonowe przez, które nieśmiało przebija się trawa.