Przebudowa ulicy Gibalskiego w przyszłym roku

Ulica Gibalskiego. Na pierwszym planie przejście przez pasy, po srodku jezdnia, po bokach chodnik i zaprakowane samochody
Wjazd w ul. Gibalskiego | Autor: T.K.

Więcej zieleni, nowe oświetlenie i nowa nawierzchnia na chodnikach i ulicy. Tak po wyczekiwanym remoncie wyglądać będzie ulica Gibalskiego. W tym roku przygotowana zostanie dokumentacja, a w przyszłym ruszą prace.

• Dzielnica wyremontuje ul. Gibalskiego
  • W tym roku prowadzone będą prace projektowe
  • Roboty budowlane ruszą w 2023
  • Wymieniona zostanie nawierzchnia: ulicy i chodników
  • Dosadzone zostaną krzewy, poprawiona retencja, zabezpieczona zostanie zieleń, będą nowe latarnie i instalacje elektryczne

Projektant przebudowy ulicy Gibalskiego nie będzie miał łatwego zadania. Będzie musiał zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i wyeksponowanie obecnej zieleni, poprawę retencji wód opadowych – tak by jak najwięcej wody dla roślin zatrzymywane było z padających deszczy. Dzielnica chciałaby również by projekt zawierał nowe nasadzenia krzewów i roślin przyjaznych owadom. Zmiany na Gibalskiego nie obejmują jednak tylko zieleni.

Planowany zakres prac będzie obejmował wymianę nawierzchni jezdni na całej długości ulicy, a na odcinku od ul. Żytniej do ul. Mireckiego powstaną nowe chodniki wraz z elementami drogowymi, jak krawężniki i obrzeża - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Wprowadzona zostanie także nowa, stała organizacja ruchu wraz z malowaniem grubowarstwowym i oznakowaniem pionowym. W ramach inwestycji wymienione zostaną latarnie i okablowanie zasilające, a także dodatkowo doświetlone będą przejścia dla pieszych w okolicach ul. Żytniej i Mireckiego, co poprawi bezpieczeństwo. Władze dzielnicy mają nadzieję, że pomimo dużego zakresu prac uda się zakończyć projektowanie w tym roku, a w 2023 ruszą prace budowlane.

Pod koniec ubiegłego roku odbyła się sesja Rady Warszawy, w trakcie której radni przegłosowali zmiany w budżecie miasta i wieloletniej prognozie finansowej. Dzięki temu Wola zyskała blisko 27,5 mln zł na nowe inwestycje, w tym na wyczekiwaną od lat przez mieszkańców Młynowa przebudowę ulicy Gibalskiego.

To długa i ruchliwa ulica położona pomiędzy kamienicami. Jej stan niestety pozostawia wiele do życzenia.  – mówi Mariusz Budziszewski, warszawski Radny. – Dzięki zmianom w zaplanowanym budżecie, zabezpieczone środki pozwolą na kompleksową przebudowę tej ulicy, co z pewnością przełoży się na jakość życia okolicznych mieszkańców – dodaje.