Wolscy radni przegłosowali uchwałę, która wcieli w życie program „lokal za remont”. Już wkrótce dzielnica będzie mogła przekazać mieszkania wyznaczone do remontu i wynająć je na korzystnych warunkach zakwalifikowanym osobom, które będą w stanie samodzielnie wykonać prace remontowe.
- Chodzi łącznie o 30 pustostanów na terenie całej dzielnicy,
- Program ma aktywizować mieszkańców, a potencjalni najemcy w zamian za remont mogą liczyć na preferencyjną stawkę czynszu,
- Projekt adresowany jest do osób zakwalifikowanych do pomocy mieszkaniowej,
- Kryteria oraz szczegółowe informacje są dostępne na stronie dotyczącej mieszkań miejskich.
Wola nieustannie inwestuje w swój zasób komunalny i ciągle remontuje lokale, które oddaje potem w najem potrzebującym rodzinom. Przykładem takich działań jest m.in. odnowienie ponad 520 mieszkań w latach 2022 – 23 oraz około 250 mieszkań, które będą czekać na nowych lokatorów w tym roku.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym się stabilizuje, jednak ciągle jest ona daleka od idealnej, a ceny kupna i wynajmu mieszkań są najwyższe od lat. To sprawia, że wielu rodzin po prostu nie stać na mieszkanie w Warszawie, stąd nowy pomysł na rozwiązanie tego problemu - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Liczba remontowanych lokali może być większa, mimo ograniczonych możliwości finansowych dzielnicy – dodaje.
Rada Dzielnicy również widzi ten problem i właśnie przyjęła uchwałę, dzięki której na Woli możliwa będzie realizacja projektu „lokal za remont”. Co to takiego?
Najprościej rzecz ujmując jest to program, który umożliwia potencjalnym najemcom samodzielne wyremontowanie lokalu, a później wynajęcie go od dzielnicy po bardzo preferencyjnej stawce – mówi radny Kamil Giemza. W całej dzielnicy wyznaczyliśmy ok. 30 pustostanów, które mogłyby służyć mieszkańcom, gdyby udało się je wyremontować. Teraz będzie taka możliwość, a w zamian za remont przyszli najemcy będą mogli liczyć na niższe opłaty za użytkowanie mieszkania – dodaje Giemza.
Warto zwrócić uwagę, że nie chodzi tu o pustostany znajdujące się w budynkach, które nie nadają się do zamieszkania albo grożą katastrofą – z programu wyłączone będą lokale, które nie mają centralnego ogrzewania, mają niesprawne instalacje i znajdują się w budynkach przeznaczonych do rozbiórki bądź zabytkach.
Należy zwrócić również uwagę, że o mieszkanie mogą starać się osoby spełniające określone kryteria. Muszą one wykazać, że Warszawa jest miejscem ich stałego pobytu, że ich dochód z ostatnich 12 miesięcy nie przekracza określonej wartości, że zamieszkują w warunkach uzasadniających ich poprawę i że nie mogą same zabezpieczyć swoich potrzeb mieszkaniowych – wylicza burmistrz Strzałkowski. – Zachęcam do zgłaszania się do programu, a szczegółowe informacje są dostępne na stronie dotyczącej mieszkań miejskich– podsumowuje Strzałkowski.