Profilaktyczne szczepienia przeciwko groźnemu wirusowi

Widok na dłonie w rękawiczkach, które trzymają strzykawkę wkutą w ramię.
Profilaktyczne szczepienia

Pod koniec listopada w trzech wolskich podstawówkach odbędą się szczepienia przeciw Wirusowi HPV. Rodzice zapisali na zabieg 190 uczniów. Na miejscu będzie możliwość także zaszczepienia bez zapisów. Wirus HPV wywołuje u człowieka szereg nowotworów, z tymi najbardziej złośliwymi na czele.

• Szczepienia przeciw Wirusowi HPV odbędą się 25 listopada w godzinach 11:00-15:00 w Szkołach Podstawowych nr 25, 63 i 236,
  • Zabieg jest dobrowolny, bezpłatny i przeznaczony dla dzieci między 12 a 13 rokiem życia,
  • Medycy wykorzystają szczepionkę „Gardasil 9” - dwudawkowy i bezpieczny preparat,
  • Na miejscu będzie możliwość zaszczepienia uczniów, którzy nie byli wcześniej zapisani na zabieg.

Nowotwory są zaliczane do grupy chorób cywilizacyjnych, w związku z czym należy robić wszystko, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na nie. Z takiego założenia wychodzi Zarząd Dzielnicy Wola, który przy współpracy z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Warszawa Wola-Śródmieście organizuje dobrowolne szczepienia przeciw wirusowi HPV skierowane dla młodzieży w wieku 12-13 lat.

W przypadku HPV najważniejsza jest wczesna profilaktyka, która pozwala praktycznie całkowicie wyeliminować możliwość zachorowania na choroby wywoływane przez wirusa – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Rodzice zapisali na zabieg 190 uczniów z całej Woli, ale na miejscu będzie również możliwość zaszczepienia dzieci bez wcześniejszego umówienia – dodaje Strzałkowski.

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który odpowiada m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy, brodawki narządów płciowych i innych chorób nowotworowych. Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV.

Do zakażeń HPV dochodzi najczęściej drogą płciową, dlatego w kontekście zdrowia dzieci kluczowe jest podanie szczepionki jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Stąd pomysł na naszą akcję – mówi Grażyna Orzechowska – Mikulska, zastępczyni burmistrza Woli. Zabiegi zawsze odbywają się w obecności rodzica lub opiekuna. Ważne też, aby dziecko miało ze sobą książeczkę zdrowia – dodaje.

Akcja organizowana przez dzielnicę będzie realizowana z wykorzystaniem preparatu „Gardasil 9”, którego drugą dawkę należy podać w odstępie 6 miesięcy. Szczepienia będą wykonywane 25 listopada w godz. 11:00-15:00 w:

1. Szkole Podstawowej nr 25 przy ul. Grzybowskiej 53,
  2. Szkole Podstawowej nr 63 przy ul. Płockiej 30,
  3. Szkole Podstawowej nr 236 przy ul. Elekcyjnej 21/23.

Udział jest dobrowolny i bezpłatny.

Projektu by nie było, gdyby nie współpraca z ZOZ Wola - Śródmieście, za co dziękuję jego dyrektorowi Michałowi Jonczynskiemu – podkreśla zastępczyni Burmistrza.