Prawie 4 miliony złotych na wsparcie zdalnego nauczania

Warszawa na początku pandemii uruchomiła wielki program przygotowywania szkół do nauczania zdalnego. Do dziś, tylko na Woli specjalna platforma do edukacji zdalnej, laptopy, kamery, mikrofony i szkolenia kadry kosztowały 4 miliony złotych. To 0,5 proc. budżetu dzielnicy!
  W wolskich placówkach oświatowych odbyły się liczne szkolenia wspomagające kadrę pedagogiczną. – Nauczyciele mogli poznać podczas nich tajniki obsługi aplikacji i programów niezbędnych do pracy zdalnej z uczniami, kontaktów z rodzicami czy organizowania wewnętrznych spotkań online, takich jak choćby rady pedagogiczne – mówi Grażyna Orzechowska – Mikulska, zastępca burmistrza na Woli. W dzielnicy zakupiono także sprzęt, który ma służyć podczas nauczania online. – To laptopy, kamery oraz mikrofony. Przy pierwszej fali działaliśmy interwencyjnie i z własnego budżetu kupiliśmy sprzęt za ponad 152 tysiące złotych. Później szkołom przekazaliśmy na takie same zakupy kolejne 3 miliony 348 tysięcy złotych – wylicza Joanna Tracz – Łaptaszyńska, wolska radna. Wola jest również jedyną dzielnicą, która jeszcze na długo przed pandemią koronawirusa zaczęła rozwijać rozwiązania oparte na zdalnym nauczaniu. - Uczniowie czwartych, piątych i szóstych klas, pracują z zaprojektowanym przez Politechnikę Warszawską elektronicznym korepetytorem, który wykorzystuje sztuczną inteligencję. Służy do tego program Zeszyt Online – wyjaśnia Orzechowska Mikulska. Program ten jest cały czas rozwijany. -  W tym roku Politechnika przygotowała nieodpłatnie, tylko dla naszych ósmych klas, specjalne powtórki z wykorzystaniem zdalnych metod pracy – dodaje zastępczyni burmistrza. Na ten projekt dzielnica co roku wydaje 300 tys. złotych. Warszawa też już wiele miesięcy temu rozpoczęła przygotowania. W kwietniu ruszyła budowa platformy edukacyjnej eduwarszawa.pl, która docelowo obejmie swoim zasięgiem około 30 tysięcy nauczycieli i 260 tys. uczniów. Znajdzie się w niej pakiet biurowy Microsoft Office 365 ProPlus, poczta elektroniczna, ale też możliwość integracji z e-dziennikiem, arkuszem organizacji pracy szkoły, systemami rekrutacji i innymi, wykorzystywanymi przez nauczycieli i uczniów oraz pracowników administracji narzędziami. Nowa, bezpieczna, wygodna i wirtualna przestrzeń, do której stopniowo przenoszone będą kolejne zadania związane z organizacją warszawskiej oświaty. Docelowo każdy uczeń oraz nauczyciel uzyska dostęp do usług Microsoft Office 365 w chmurze oraz prawo do instalacji najnowszego pakietu Microsoft Office 365 ProPlus. To pełna i najbardziej rozbudowana wersja pakietu Office w ofercie Microsoft, pozwalająca na instalację aplikacji pakietu biurowego na 5 komputerach, 5 tabletach i 5 smartfonach użytkownika. Koszt jej wdrożenia i zakup licencji MS Office365 to 12 mln zł. Zasadność tak hojnego finansowania i jego wpływ na jakość nauczania potwierdzają zarządzający wolskimi szkołami. – Dzięki narzędziom, które otrzymujemy możemy być w stałym kontakcie z uczniami i rodzicami na czym szczególnie nam zależy – mówi Jarosław Fonrath, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 388. - Lekcje dzięki wypracowanym rozwiązaniom i codziennemu doskonaleniu metod przekazywania wiedzy stają się coraz bardziej wartościowe – dodaje dyrektor.