Powstańcza diorama przy wolskim urzędzie

1 sierpnia pod Urzędem Dzielnicy Wola wystartowała plenerowa diorama historyczna zatytułowana "Życie powstańczej Warszawy". Do 5 sierpnia warszawiacy będą mogli odwiedzać miasteczko, dzięki któremu przeniosą się na warszawskie ulice z czasów Powstania. Za nami 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy i władze w całym kraju oddali hołd bohaterom broniącym stolicy w 1944 roku, ale to tradycyjnie na Woli odbywała się największa część oficjalnych uroczystości. – Wola to miejsce na wskroś przesiąknięte historią, również tą najtragiczniejszą. To przecież tu miała miejsce rzeź dokonana przez odziały SS w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego i tu mieściło się getto – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Dzielnicy Wola. – Dlatego na Woli upamiętniamy te wydarzenia w sposób szczególny i organizujemy wiele wydarzeń towarzyszących obchodom każdej rocznicy wybuchu Powstania – dodaje. Jednym z nich jest wydarzenie plenerowe "Życie powstańczej Warszawy", które zainaugurowało działalność w 75. rocznicę wybuchu i potrwa do 5 sierpnia. Obok budynku Urzędu Dzielnicy Wola przy al. Solidarności 90 powstała żywa diorama historyczna, zorganizowana przy współpracy z Grupą Historyczno-Edukacyjną „Szare Szeregi”. Wydarzenie odbywa się w godzinach 9:00-18:00, a przybyli goście mogą przenieść się na ulice powstańczej Warszawy, dzięki starannie odwzorowanym detalom. – Na mieszkańców czeka barykada powstańcza, przy której rekonstruktorzy odegrają sceny z życia Warszawy, replika pancernego pojazdu "Pocztylion", w której będą wyświetlane filmy i kroniki historyczne czy rekonstrukcja harcerskiej poczty polowej i punktu łączności – wymienia burmistrz Strzałkowski. Diorama została uruchomiona rano 1 sierpnia, a jej kulminacyjny moment przypadł na godz. 17:00, kiedy to wszyscy uczestnicy i goście stanęli z flagą i przy odgłosach wyjących syren oddali cześć powstańcom.