Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla przybywających z Ukrainy. ШАНОВНІ БАТЬКИ/ОПІКУНИ ДИТИНИ, ЩО ПРИБУЛА З УКРАЇНИ.

Niewyraźne zdjęcie przedstawiające ludzi siedzących i rozmawiających na krzesłach w tle. Na pierwsze planie zdjęcie pustego krzesła zapraszającego, aby na nim usiąść.
Wsparcie psychologiczne | Autor: OPS

W Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1 przy ul. Zawiszy 13 funkcjonuje wolski punkt, który oferuje wsparcie dzieciom oraz ich rodzicom lub opiekunom przybywającym z Ukrainy. Osoby dorosłe będące w kryzysie psychicznym i potrzebujące leczenia psychiatrycznego mogą się także zgłosić do Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

• Na Woli, przy ul. Zawiszy 13 funkcjonuje punkt oferujący wsparcie psychologiczno – pedagogiczne.
  • Osoby potrzebujące leczenia psychiatrycznego mogą zgłosić się do Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
  • Jeśli rodzice lub opiekunowie postanowią zamieszkać i posłać swoje dzieci do szkół lub przedszkoli na Woli, będą mogli zrobić to na terenie dzielnicy.
  • Wystarczy zgłosić się do najbliższej placówki, aby dzieci zostały przyjęte do odpowiedniej klasy na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.

Rosyjska agresja na Ukrainę rozpoczęła się 2 tygodnie temu i od tego czasu naszą wschodnią granicę przekroczyło ponad 1,5 mln ludzi uciekających przed wojną. Wśród nich są rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, z których część trafiła do Warszawy. Tu czeka na nich pomoc, organizowana m.in. przez wolski samorząd przy wsparciu wolontariuszy.

Na Woli uchodźcy mogą uzyskać całodobowe wsparcie na Dworcu Zachodnim, przy ul. Wolskiej 46/48 funkcjonuje natomiast punkt informacyjny, którzy udziela obywatelom Ukrainy pomocy prawnej – wylicza Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Staramy się jednak myśleć o wszystkich, dlatego uruchomiliśmy specjalny punkt, w którym dzieci i rodzice z Ukrainy osiedlający się w dzielnicy mogą liczyć na pomoc psychologiczno-pedagogiczną – dodaje.

Pomoc można uzyskać w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1 przy ul. Zawiszy 13 i jest ona udzielana w języku ukraińskim po wcześniejszym uzgodnieniu. Stały dyżur telefoniczny w tym języku odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-14:00 pod numerem 519 818 489. Na tym jednak nie koniec.

Zdajemy sobie sprawę, że ciężko jest przewidzieć rozwój sytuacji i część rodzin zostanie u nas na dłużej. Jeżeli nadejdzie odpowiedni moment i rodzice zechcą posłać swoje dzieci do szkół lub przedszkoli, będą mogli zrobić to na terenie dzielnicy. Wystarczy zgłosić się do najbliższej placówki – mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępczyni burmistrza Woli. – Jeżeli nie będą mieli przy sobie dokumentów, złożą stosowne oświadczenie, a ich dzieci będą mogły być przyjęte do odpowiedniej klasy na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. Nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy w tym trudnym czasie – dodaje wiceburmistrzyni.

Więcej o edukacji w Warszawie można dowiedzieć się na stronie edukacja.um.warszawa.pl, rodzice dzieci przybywających z Ukrainy mogą też uzyskać ogólną informację pisząc na adres ukraina-szkola@mein.gov.pl lub dzwoniąc pod numer 22 347 47 08.

Osoby dorosłe będące w kryzysie psychicznym potrzebujące leczenia psychiatrycznego (rozpoczęcie lub kontynuacja dotychczasowego leczenia) zapraszamy do osobistego zgłaszania się do Punktu Zgłoszeniowo – Koordynacyjnego w Szpitalu Wolskim, ul. Kasprzaka 17, pawilon nr 5, parter.

Konsultacje odbywają się:

• w języku ukraińskim i rosyjskim wtorki godz. 8:00-15:30
  • w języku polskim i angielskim od poniedziałku do piątku 8:00-18:00

Szczegóły na stronie Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego

ШАНОВНІ БАТЬКИ/ОПІКУНИ ДИТИНИ, ЩО ПРИБУЛА З УКРАЇНИ

Тепер Ви і Ваші близькі в безпеці. У відповідний та зручний для Вас час Ви можете записати дитину в садок/школу. У Варшаві діє Українська школа «Материнка», за адресою вул. Згода 5, тел.: 729 467 399.

З метою запису дитини до польського дитсадка чи школи у районі Воля столичного міста Варшава у першу чергу зверніться до найближчого дитячого садка / школи. Важливо знати адресу свого перебування у Варшаві.

Якщо у Вас немає документів зі школи, у якій навчалася Ваша дитина в Україні, потрібно заповнити  декларацію. Дитина також може бути зарахована до відповідного класу на основі співбесіди.

Ви та Ваша дитина можете отримати психологічну та педагогічну допомогу. У Психолого-педагогічному консультаційному центрі No1, вул. Zawiszy 13, допомога надається українською мовою за попереднім записом. Постійна телефонна служба українською мовою діє з понеділка по  п’ятницю 12.00 - 14.00 год., тел.: 519 818 489.

Більше інформації про освіту у Варшаві можна знайти на сайті edukacja.um.warszawa.pl

Загальна інформація для батьків дітей, які прибули з України:

mail: ukraina-szkola@mein.gov.pl, тел. 22 3474708

Załączniki: