Po PESEL i 300 plus na Młynarską

Budynek Urzędu Pracy, gdzie Ukraińcy mogą wyrobić nr. Pesel.
ul. Młynarska

Nawet 100 numerów PESEL w ciągu dnia roboczego będzie mógł wydać nowy punkt przy ul. Młynarskiej 16. To kolejna pomoc dzielnicy dla obywateli Ukrainy. Przeniesienie tych usług usprawni również pracę Wydziału Obsługi Mieszkańców.

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa, a w Polsce obywatele i samorządy pomagają uciekającym przed wojną uchodźcom. Jedną z form wsparcia jest wprowadzenie specustawy, umożliwiającej szybkie nadawanie numerów PESEL.

Wpisanie do rejestru PESEL to nie tylko szansa na uzyskanie pomocy socjalnej czy medycznej, ale także możliwość podjęcia w Polsce pracy czy posłania dzieci do szkoły, co jest szczególnie istotne w dłużej perspektywie – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Do tej pory akcję nadawania numerów PESEL realizowaliśmy w dwóch specjalnych stanowiskach w budynku urzędu, teraz przenosimy się na ul. Młynarską, gdzie do dyspozycji będzie więcej stanowisk o większej przepustowości. To przywróci normalną efektywność naszego urzędu, która została ostatnimi czasy nieco zachwiana – dodaje.

Punkt przy ul. Młynarskiej 16 rozpoczyna pracę 5 kwietnia i będzie do dyspozycji interesantów od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.

Nowe miejsce ma 5 stanowisk zamiast dwóch, dzięki czemu będzie w stanie obsłużyć dziennie nawet sto osób.

Do tej pory było to ok. 35 osób, więc jego wydajność będzie znacznie większa – mówi Krzysztof Strzałkowski. Co ważne, na Wolę trafiają również uchodźcy niepełnosprawni, dlatego z myślą o nich przygotowaliśmy stanowisko spełniające normy dostępności – dodaje.

Dodatkowo, już 6 kwietnia przy ul. Młynarskiej 16 otwarte zostaną 2 stanowiska, przy których uchodźcy mieszkający na Woli będą mogli wnioskować o przyznanie pomocy finansowej. Kwota 300 zł przysługuje wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego i posiadają numer PESEL

Kobiety stojące przy okienku do obsługi mieszkańców