Pierwszy w Warszawie obwód szkoły wskazany w konsultacjach!

Wizualizacja szkoły podstawowej przy ulicy Karlińskiego

W trakcie przeprowadzonych po raz pierwszy w Warszawie z rodzicami konsultacji oświatowych nowego obwodu szkoły, mieszkańcy zdecydowali, że placówka przy Karlińskiego powinna mieć obwód kończący się przy ul. Gizów, a pierwszego dnia naukę zaczną tam klasy 0-4.

Dzielnica Wola jest coraz bliżej formalnego powołania do życia Szkoły Podstawowej nr 403, zlokalizowanej przy ul. Karlińskiego 4. Nowoczesny budynek z 28 salami lekcyjnymi zostanie otwarty najprawdopodobniej we wrześniu 2022 roku, jednak przygotowania do startu roku szkolnego 2022/2023 rozpoczęły się już w te wakacje. – W połowie sierpnia przedstawiliśmy rodzicom 4 warianty obwodu szkoły i zorganizowaliśmy serię spotkań, w których mogli się z nimi dokładnie zapoznać – mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, wiceburmistrz Woli.

Jak zaznaczają władze dzielnicy, przedstawione do konsultacji warianty powstały na bazie rozmów i sugestii dyrektorów i rad rodziców szkół, z których dotychczasowych obwodów wyodrębniony zostanie ten dla szkoły 403. – Następnie przyszedł czas na ich szczegółowe omówienie i konsultacje, w których zainteresowani mogli oddać swój głos na wariant, który najbardziej spełniał ich oczekiwania – dodaje.

Konsultacje odbyły się w dniach 1-15 września i wzięło w nich udział 918 mieszkańców. Zdecydowana większość, bo 73,75 proc. osób, poparła wariant 1B, zakładający wydzielenie obwodu nowej placówki wzdłuż ul. Gizów i ul. Mszczonowskiej. Zgodnie z nim, rok szkolny 2022/2023 wystartuje w trybie jednozmianowym, a naukę prawdopodobnie rozpocznie 19 klas z przedziału 1-4 i 4 grupy przedszkolne.

– Teraz musimy wszystko podsumować oraz zacząć przygotowywać konieczne dokumenty i uchwały, aby dzieci mogły rozpocząć rok szkolny 2022/2023 w takim kształcie, jaki wskazali ich rodzice w konsultacjach. To pierwszy taki przypadek w Warszawie i mam nadzieję, że pytanie o zdanie rodziców stanie się standardem, przy podejmowaniu tak ważnych decyzji – mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, wiceburmistrz Woli.

Władze dzielnicy już dziś jednak mają świadomość, że na Odolanach potrzebna jest kolejna szkoła. – Dwie placówki, które już funkcjonują na tym terenie, są przeciążone. Uczy się w nich znacznie więcej dzieci niż powinno, a zajęcia prowadzone są w trybie dwuzmianowym – podkreśliła Ewa Statkiewicz, przewodnicząca Rady Woli.

Ten rejon jednak bardzo szybko się rozwija i za kilka lat problem będzie jeszcze poważniejszy. – Niestety dzielnica nie dysponuje gruntem pozwalającym na kolejną inwestycję, dlatego zwróciliśmy się w tej sprawie do Wojewody Mazowieckiego by przekazał miastu nieruchomość na te potrzeby z zasobu Skarbu Państwa – mówi Joanna Tracz-Łaptaszyńska, przewodnicząca komisji Edukacji i Infrastruktury Oświatowej w radzie Woli. W tej sprawie delegacji z Woli udało się spotkać z wojewodą. – Zapewnił nas, że pomoże nam, a nawet obiecał, że zostanie mediatorem jeśli konieczne będą rozmowy z dysponującą gruntem spółką Skarbu Państwa – dodaje Tracz-Łaptaszyńska. Gdyby to się udało, możliwe byłoby wybudowanie kolejnej placówki, która będzie konieczna, gdy szkoła przy Karlińskiego się zapełni.

Wyniki konsultacji w sprawie utworzenia Szkoły Podstawowej przy ul. Karlińskiego 4

Wariant 1B –  73,75% głosów (podział obwodu wzdłuż ul. Gizów i ul. Mszczonowskiej, klasy 0-4)

Liczba otrzymanych ankiet

1) W Szkole Podstawowej nr 132 – złożono 475 ankiet

2) W Szkole Podstawowej nr 387 – złożono 175 ankiet.

3) Na skrzynkę mailową obwod403@um.warszawa.pl wpłynęło – 268 ankiet.

Łączna liczba głosów mieszkańców Odolan – 918

Załączniki: