null

PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Stadion Narodowy z lotu ptaka
Stadion Narodowy

Wniosek o nadanie PESEL będzie można złożyć w nowym punkcie na Stadionie Narodowym. Wolska delegatura BAiSO wspomoże to zadanie przesuwając tam 5 pracowników.

Od najbliższej soboty ruszy na Stadionie Narodowym nowy punkt, w którym obywatele Ukrainy, uciekający przed wojną, będą mogli uzyskać numer PESEL. Punkt na zlecenie rządu ma być koordynowany przez Urząd Miasta.

Ze wszystkich Urzędów Dzielnic w weekend będzie tam pracowało 60 pracowników Biura Administracji i Spraw Obywatelskich, w tym 5 pracowników z Woli  – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Punkt ma zostać wyposażony w sprzęt komputerowy przez Cyfryzację KPRM.

Niestety w dzielnicowych punktach w dalszym ciągu musimy borykać się z brakiem np. dostarczanych przez Rząd czytników linii papilarnych, co ogranicza obsługę dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia, od których trzeba pobrać odciski palców, do około 35 osób dziennie. Liczymy, że teraz oprócz wprowadzania przepisów i zrzucania wszystkiego na samorząd, otrzymamy także realne wsparcie techniczne i personalne – dodaje burmistrz Woli.


Punkt na Stadionie Narodowym ma być czynny w najbliższą sobotę i niedzielę od 8:00 do 16:00. Docelowo równolegle w tym miejscu ma być obsługiwane blisko 100 osób. Na początku będzie tam możliwość obsłużenia średnio 2 zainteresowanych w jednym okienku na godzinę, co daje przepustowość około 200 osób na godzinę, czyli ponad 1,6 tys. Ukraińców dziennie.

To kolejne ogromne wyzwanie przerzucone na warszawski samorząd. Nie raz już pokazywaliśmy, że w kryzysowych momentach, jak choćby obecnie na Dworcu Zachodnim, dajemy sobie radę, także dzięki nieocenionej pomocy wolontariuszy. Wierzymy jednak, że strona rządowa wykaże się tym razem tak wyczekiwanym wsparciem – podsumowuje burmistrz Strzałkowski.


Otrzymanie numeru PESEL umożliwi uchodźcom, którzy opuścili Ukrainę w związku z agresją rosyjską korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji. Uchodźcy mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach.