null

Pamiątkowa tablica dla wybitnej artystki.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Fragment ogrodzenia z brązowej cegły, na którym jest szklana tablica pamiątkowa ze zdjęciem Hanki Ordonówny i krótki opisem historycznym.
ul. Żelazna 71 | Autor: UD Wola

We wtorek 7 lutego o 13.00 zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca miejsce urodzenia Hanki Ordonówny. Artystka urodziła się 121 lat temu, w domu przy Żelaznej 68.

  • Na Woli odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Hankę Ordonównę,
  • Artystka, właśc. Marianna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska, urodziła się w kamienicy na Woli przy ul. Żelaznej 68,
  • Tablica trafiła na ogrodzenie szkoły SP nr. 221 przy Żelaznej 71,
  • Oficjalne odsłonięcie we wtorek 7 lutego.

 Hanka Ordonówna jest prawdziwą ikoną międzywojennej Polski i jedną z najsłynniejszych mieszkanek Woli w historii – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

W 1990 roku na Powązki trafiła urna z prochami artystki. Później, w 2017 roku, na Woli powstał mural upamiętniający jej twórczość.

Dzielnica również nie zapomina o swojej bohaterce, dlatego już niedługo odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica z jej zdjęciem. – dodaje Strzałkowski.


Trafiła ona na ogrodzenie Szkoły Podstawowej nr. 221 przy Żelaznej 71. Dom, w którym urodziła się Ordonówna, mieścił się po drugiej stronie ulicy, przy Żelaznej 68. Dziś jednak tam stoi restauracja. Zaś pobliska ul. Chłodna wpisana jest do rejestru zabytków i umieszczenie tam tablicy nie byłoby możliwe.  
 
Pomysł utworzenia pamiątkowej tablicy w ramach Miejskiego Systemu Informacji to inicjatywa Anny Marii Adamiak, śpiewaczki operowej i ekspertki w zakresie twórczości Hanki Ordonówny. Popierają ją również pasjonaci twórczości dwudziestolecia międzywojennego, sympatycy Ogólnopolskiego Festiwalu Retro im. Mieczysława Fogga oraz wolscy radni.

Wiemy, że mieszkańcom zależy na takim upamiętnieniu artystki, dlatego Komisja Kultury Rady Dzielnicy Wola w pełni popiera ten projekt – mówi radna Ewa Widenka, przewodnicząca komisji. Uważamy, że Hanka Ordonówna jak mało kto zasługuje na takie uhonorowanie, a adres przy Żelaznej 68 stanie się ciekawym i ważnym przystankiem na historycznej mapie Woli – dodaje.

Hanka Ordonówna, a właściwie Maria Anna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska, urodziła się 4 sierpnia 1902 roku na Woli. Słynna piosenkarka i tancerka całą młodość mieszkała w kamienicy przy ul. Żelaznej 68 i już jako nastolatka debiutowała na stołecznych scenach. Prawdziwą sławę przyniosła jej piosenka „Miłość ci wszystko wybaczy", dzięki której zyskała status międzynarodowej gwiazdy, występującej m.in. w USA, Niemczech czy Francji.