null

"Ojciec Narodu” ze skwerem na Woli.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok na zielony skwer jesienią. Przez środek pokrytego liśmi trawnika prowadzi chodnik. W tle widać drzewa i ulicę.
Skwer u zbiegu ulic Prostej, Żelaznej i Pańskiej | Autor: Mateusz Witczyński

Skwer na Woli będzie nosił nazwę Nelsona Mandeli, laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Wolscy radni przystali na wniosek skierowany ze stołecznego ratusza.

  • Warszawscy Radni wyszli z inicjatywą upamiętnienia Nelsona Mandeli
  • Rada Dzielnicy Wola poparła inicjatywę nazwania skweru imieniem laureata Pokojowej Nagrody Nobla


Bojownik podziemia, więzień, prezydent i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Z inicjatywy grupy warszawskich radnych skwer między ulicami Prostą, Żelazną i Pańską na Woli będzie upamiętniał działacza na rzecz praw człowieka - Nelsona Mandelę.  

Na ostatniej sesji Rady Dzielnicy wniosek ten poparli wolscy radni.

Nelson Mandela to były prezydent RPA, jeden z przywódców ruchu przeciw segregacji rasowej i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, który do końca życia wskazywał, napominał i ostrzegał tych, którzy łamali prawa człowieka – mówi Mariusz Budziszewski, radny Warszawy.

  Mówił, że uzbrojony buntownik jest słabszy od prześladowców, ale gdy wyrzeka się przemocy, staje się od nich silniejszy. To wielkie słowa, na których prawdziwość dowody są również w polskiej historii walki o wolność – dodaje Adam Matusik, radny Woli, który głosował za pozytywną opinią do wniosku.

Imieniem działacza nazwany zostanie skwer w pobliżu ronda ONZ i Skweru Martina Luthera Kinga - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.  - Cieszymy się z tego, że Rada Dzielnicy pozytywnie zaopiniowała ten wniosek – podsumowuje Strzałkowski.