null

O Dzielnicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wola jest jedną z osiemnastu dzielnic Warszawy. Zajmuje obszar 19,26 km², czyli 4 procent powierzchni stolicy. Zameldowanych jest tu około 140 tysięcy mieszkanek i mieszkańców. Według Miejskiego Systemu Informacyjnego, Wola składa się z 8 obszarów: Koło, Ulrychów, Odolany, Powązki, Młynów, Czyste, Nowolipki, Mirów.

Wola wielokulturowa

Większość terenów dzisiejszej Woli znalazła się w granicach Warszawy w 1916 roku. Wola była dzielnicą robotniczą, głośną, a przede wszystkim przemysłową i handlową. Zniszczona w czasie II wojny światowej, stała się później miejscem budowy nowoczesnych zakładów przemysłowych i osiedli mieszkaniowych.

Obecnie Wola należy do najdynamiczniej rozwijających się dzielnic. W część przebudowanych fabryk, powstały siedziby instytucji i firm. Na wielu terenach powstają inwestycje mieszkaniowe. Modernizowane są najważniejsze trasy komunikacyjne. Można tu też odkrywać urokliwe zakątki starej Warszawy, perełki przedwojennej architektury, zabytkowe enkalwy wielu kultur i wyznań.

Parki i skwery na Woli

Jednym z największych atutów Woli i ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu, są tereny zielone. Jest tu aż 5 parków: Park im. Edwarda Szymańskiego (przy ul. Elekcyjnej i Górczewskiej), Park im. gen. Józefa Sowińskiego (ul. Elekcyjna), Park Moczydło (ul. Deotymy i Czorsztyńska, al. Prymasa Tysiąclecia i Górczewskiej), Park im. ks. Janusza (ul. Obozowa i Dalibora) oraz Park Powstańców (ul. Wolska). Dodatkową atrakcją jest Lasek na Kole i skwery z placami zabaw i miejscami wypoczynku.

Oferta kulturalna i edukacyjna

Sezon kulturalny na Woli trwa przez cały rok. Warto mieć na uwadze program zajęć w wolskich bibliotekach i Wolskim Centrum Kultury. Oferta placówek jest bardzo bogata, także podczas wakacji i ferii zimowych, kiedy odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży. Wola pełna jest fascynujących miejsc i związanych z nimi wydarzeń historycznych. Dlatego urząd dzielnicy organizuje cykle spacerów z przewodnikami, plenerowe imprezy, koncerty, spektakle. Można tu też odwiedzić wyjątkowe muzea: Stacja Muzeum, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Woli, Muzeum Nurkowania. 

Wola jest w czołówce pod względem liczby prowadzonych szkół i placówek oświatowych. Nasza oferta edukacyjna jest atrakcyjna i różnorodna. Publiczną ofertę edukacyjną tworzą m.in. przedszkola, szkoły podstaowe, licea, technika i szkoły branżowe. Edukacja pozaszkolna realizowana jest w Zespole Wolskich Placówek Edukcji Kulturalnej i Międzyszklnym Ośrodku Sportowym nr 6. Od lat w dzielnicy Wola poświęcamy wiele uwagi kształceniu zawodowemu. Dbamy o bezpieczeństwo, systematycznie podnosimy jakość kształcenia, zapewniamy najwyższy standard wyposażenia szkół. 

Informacje i wydarzenia na Woli

Informacji o planowanych imprezach oraz ważnych wydarzeniach można szukać również w Kurierze Wolskim, bezpłatnym miesięczniku Urzędu Dzielnicy Wola. Zawiera on ciekawostki historyczne, porady dla mieszkańców, ogłoszenia, informacje kulturalne.

Media społecznościowe Urzędu Dzielnicy Wola: facebook, twitter, youtube

Wejście do stacji metra, tramwaj i wieżowce przy rondzie Daszyńskiego
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Siedziba Muzeum Powstania Warszawskiego przy ulicy Grzybowkiej
Ulica Chłodna - widok z lotu ptaka na kościół parafii pw św Andrzeja Apostoła
Park im. Edwarda Szymańskiego - rowerzystki jadace po ścieżce rowerowej
Park im. generała Józefa Sowińskiego - mieszkańcy siedzacy na trawniku
Rzeżba żyrafy autorstwa Władysława Frycza na skwerze płk. Zdziaława Kuźmirskiego-Pacaka