null

Nowa jadłodzielnia na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Młody mężczyzna stojący przy małym drewnianym domku, trzymający otwarte drzwi od schowka gdzie na półkach widać produkty spożywcze.
Jadłodzielnia przy Działdowskiej | Autor: Dariusz Piątkowski

Na Woli powstało kolejne miejsce, w którym można podzielić się żywnością z innym. Nadmiar jedzenia można zostawiać w jadłodzielni przy ul. Działdowskiej 6 od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-20:00.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że marnowanie żywności odpowiada za 8 proc. gazów cieplarnianych emitowanych na skutek działalności człowieka. Jednocześnie wraz z rosnącymi cenami wzrasta liczba osób, którym jedzenia brakuje.

Mam nadzieję, że rozwijająca się sieć jadłodzielni w naszej dzielnicy pozwoli choć trochę podnieść świadomość problemu i obniżyć jego skalę - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Okazji do dzielenia się jedzeniem nie brakuje, wielu warszawiaków wyjeżdża na Święta i zastanawia się co zrobić z jedzeniem, które trudno zabrać ze sobą.

Warto te produkty odnieść do jadłodzielni, zdarza się też, że właśnie na Święta przygotujemy zbyt wiele jedzenia, a czasem po prostu nie jesteśmy w stanie wykorzystać wszystkiego co kupiliśmy - dodaje Strzałkowski.  

To niejedyny punkt na mapie Woli, gdzie możesz podzielić się żywnością. Są jeszcze trzy jadłodzielnie tego typu:

  • Jadłodzielnia Plus, ul. Smocza 3, lodówka i regał, czynna pon.-pt. 9:00 -17:00, sob. 10:00 -14:00.
  • Jadłodzielnia „Współdzielnik” Wolskie Centrum Kultury, Wola Park (I piętro naprzeciwko Media Expert), ul. Górczewska 124. Dostępna jest szafka i lodówka. Czynna od środy do soboty w godz. 12.00 -20.00.
  • SOdON, ul. Kolska 2/4, lodówki i regał, czynna w godz. 5:00 -22:00

Świadome kupowanie i odpowiedzialne gospodarowanie żywnością w naszych domach może przyczynić się do ograniczenia ilości śmieci, zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, a także dać wiele satysfakcji - mówi Magdalena Huszno, radna Woli. 

Jadłodzielnia na Działdowskiej powstała w ramach projektu: “Wola. Jadłodzielnia dla biednych i bezdomnych” autorstwa Wojciecha Gawła. Wartą prawie 35 tys. złotych, sfinansowano ze środków z budżetu obywatelskiego. Jadłodzielnia działa od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-20:00.

Grupa 5 osób stojąca przed jadłodzielnią
Zobacz galerię (2 zdjęć)