Nerwowa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Kobieta sprawdza listy naborowe wywieszone na drzwiach szkoły.
Wyniki rekrutacji | Autor: Tomasz Keller

W tym roku tylko na Woli w szkołach ponadpodstawowych uruchomionych zostanie 1500 dodatkowych miejsc. Liczne klasy, nerwy podczas rekrutacji to wynik niepotrzebnej i nieprzygotowanej reformy – uważają władze Woli.

• Już 28 lipca poznamy listy kandydatów przyjętych do szkół ponadpodstawowych
  • W przyszłym roku szkolnym, w wyniku reformy, pierwsze klasy przyjmą o 50 proc. uczniów więcej niż rok wcześniej,
  • Liczba uczniów w jednej klasie często będzie sięgać 34 osób,
  • Od 1 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół, które dysponują wolnymi miejscami.

Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych jest wyjątkowa trudna dla uczniów.

Bierze w niej udział 1,5 rocznika absolwentów klas 8 szkół podstawowych – mówi Grażyna Orzechowska – Mikulska, zastępczyni burmistrza Woli.

Tylko na Woli w odpowiedzi na to zapotrzebowanie przygotowano 1505 miejsc więcej niż w roku ubiegłym.

Z ponad 3000 miejsce w roku ubiegłym, ta liczba urosła do przeszło 4500 – tłumaczy Orzechowska – Mikulska.

Choć dyrektorzy wolskich szkół zrobili, co mogli, by przygotować jak najwięcej miejsc, wprowadzona przez rząd reforma odbije się na komforcie uczniów.

Klasy będą liczniejsze, a w trakcie rekrutacji więcej zupełnie niepotrzebnych nerwów. Podczas tegorocznych naborów tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszą się licea ogólnokształcące, tam też zostało przygotowanych najwięcej miejsc, bo 2709. Odbyło się to niestety kosztem liczebności klas. Urosły one niejednokrotnie nawet do 34 osób – utyskuje zastępczyni burmistrza.

Do 27 lipca do godz. 15.00 kandydaci mogli potwierdzać wolę przyjęcia do szkoły, do której zostali zakwalifikowani. 28 lipca poznamy listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Wtedy też okaże się, w których szkołach są jeszcze wolne miejsca. Informacja o wolnych miejscach znajdzie się na stronie Kuratorium Oświaty Kuratorium Oświaty oraz na stronie Biura Edukacji.

Od 1 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół, które dysponują wolnymi miejscami. Kandydaci składają wnioski od 1 do 3 sierpnia do godz. 15.00 bezpośrednio w szkołach. Rekrutacja będzie prowadzona bez wykorzystania elektronicznego systemu rekrutacji.

Kandydatom, którzy już teraz znaleźli swoje miejsce w wymarzonej szkole gratulujemy. Pozostałych zachęcamy do bieżącego monitorowania stron internetowych konkretnych szkół i śledzenia informacji na stronach Biura Edukacji. Praktyka pokazuje bowiem, że w tym okresie nasila się mobilność wśród uczniów i pula wolnych miejsc rośnie.