null

"MY dla WAS" - program wsparcia dla wykluczonych rodzin z Polski i rodzin uchodźców z Ukrainy

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Grafika dekoracyjna

Fundacja Najważniejsi Są Ludzie zaprasza do udziału w projekcie "MY dla WAS". Celem projektu jest udzielenie wsparcia psychologicznego i terapeutycznego 10 rodzinom z Polski oraz 20 rodzinom uchodźców wojennych z Ukrainy.

Skrót planowanych działań: 
– Warsztaty artystyczno-florystyczne
– Warsztaty gier i zabaw logicznych „Główka pracuje”
– Terapia relaksacyjna
– Terapia Snoezelen – Sala Doświadczania Świata
– Pomoc psychologiczna
– Dyżury z doradztwa zawodowego.

Grupa docelowa:
– 10 rodzin z Polski, które są pod opieką Ośrodka Pomocy Społecznej
– 20 rodzin uchodźców wojennych z Ukrainy – matki z dwojgiem dzieci.

Rekrutacja do projektu będzie prowadzona w sposób ciągły. Uczestnicy projektu wypełnią formularz zgłoszeniowy oraz zapoznają się z regulaminem uczestnictwa, który zostanie skonsultowany z uczestnikami. Jeśli liczba chętnych będzie większa niż liczba miejsc, stworzona będzie lista rezerwowa.

SZCZEGÓŁY PROGRAMU:
– Spotkanie integracyjne – odbyło się 13 lipca – relacja zdjęciowa w załączeniu ogłoszenia.

– Warsztaty artystyczno-florystyczne, podczas których wszyscy uczestnicy poznają sztukę układania i wykonywania kompozycji kwiatowych z kwiatów sztucznych i naturalnych, a także wykonają prace wykorzystując te umiejętności. Celem warsztatów będzie poznanie nowych technik i form plastycznych, spędzanie wolnego czasu w sposób twórczy, rozwijanie twórczej inicjatywy, pomysłowości i wiary we własne siły, oraz wyzwalanie radości z tworzenia. Podsumowaniem warsztatów będzie konkurs na najciekawszą pracę, za którą zostanie nagrodzonych 20 prac.

– Warsztaty gier i zabaw logicznych ”Główka pracuje”: zajęcia aktywnego i konstruktywnego zagospodarowania wolnego czasu przy użyciu nowoczesnych gier planszowych (szachy, warcaby, scrabble, eurobiznes, puzzle). Zajęcia będą kształtować umiejętności współzawodnictwa, rozwijać abstrakcyjne i strategiczne myślenie oraz wyćwiczą koncentrację zarówno dorosłych, jak i dzieci. Oprócz gier planszowych uczestnicy będą uczyć się także postawy asertywnej. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli zapewniony poczęstunek.

– Terapia relaksacyjna: terapia relaksacyjna dla wszystkich uczestników projektu. Terapia będzie dostosowana do wieku uczestników i uwzględni potrzeby oraz sugestie każdego z nich. Każdy uczestnik będzie mógł skorzystać z 3 dwugodzinnych seansów relaksacyjnych. Terapia będzie prowadzona przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. W ramach zadania zostanie zakupiony fotel do masażu. Zapewnione będą również chłodne napoje.

– Terapia SNOEZELEN- Sala Doświadczenia Świata - znana również jako terapia wielozmysłowa (albo terapia w Sali Doświadczania Świata), to forma wsparcia rozwoju dorosłych i dzieci poprzez poznawanie świata za pomocą zmysłów: wzroku, dotyku, słuchu i węchu. Istotnym celem terapii jest praca nad postrzeganiem siebie i otoczenia oraz stwarzanie możliwości odprężenia, relaksu i wyciszenia dla osób nadpobudliwych oraz eksplorowania dla osób wycofanych i lękowych. Terapia jest dostosowana indywidualnie do potrzeb uczestników, aby w bezpiecznej i wygodnej przestrzeni budować ich poczucie własnej wartości i zaufania, jednocześnie zwiększając umiejętności komunikacyjne. Na zajęciach uczestnicy będą mieli zapewniony poczęstunek.

– Pomoc PSYCHOLOGICZNA dla wszystkich uczestników projektu. Będzie to pomoc indywidualna dla uczestników lub grupowa dla poszczególnych rodzin. O rodzaju pomocy zdecyduje psycholog podczas wstępnych rozmów z rodzinami. Spotkanie będzie miało charakter sesji diagnostycznej, mającej na celu poznanie uczestnika, ustalenie wstępnej diagnozy problemu oraz zaplanowanie strategii radzenia sobie z nim. Celem terapii jest wspomaganie funkcjonowania jednostki w codziennym życiu, zwiększenie skuteczności działania oraz wspieranie w osobistym rozwoju. Udzielana będzie pomoc w zakresie: problemów osobistych (depresji, lęków, problemów w radzeniu sobie z emocjami, stresem, trudności w relacjach społecznych, nieśmiałości, problemów z akceptacją siebie, zaburzeń odżywiania), problemów szkolnych oraz problemów rodzinnych. Pomoc psychologiczna będzie udzielana przez 5 dni w tygodniu, po 4 godziny dziennie.

– Dyżury z doradztwa zawodowego - będą miały na celu integrację cudzoziemców oraz wyposażenie ich w wiedzę i umiejętności niezbędne do poruszania się po polskim rynku pracy. Każda osoba będzie mogła, przy wsparciu doradcy zawodowego i pośrednika pracy, zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy, napisać, skonsultować i przetłumaczyć CV, uzyskać wsparcie w zakresie polskiego prawa pracy i pozwolenia na pracę, oraz pomoc w wyborze szkoły i zawodu na właściwym etapie edukacyjnym.

Więcej informacji: Fundacja Najważniejsi są Ludzie

Chcesz zgłosić swój udział w projekcie?

Napisz maila na kontakt@fundacjansl.pl lub zadzwoń na infolinię +48 797 947 206 (PL/UA/RU)

Fundacja zaprasza do śledzenia działań na Facebook

Projekt jest współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030

Grafika dekoracyjna
Zobacz galerię (7 zdjęć />)
Grafika dekoracyjna
Grafika dekoracyjna
Grafika dekoracyjna
Grafika dekoracyjna
Grafika dekoracyjna
Grafika dekoracyjna

Załączniki: