null

Kreatywne zajęcia on- line dla mieszkańców. #ZostanWDomu i baw się dobrze.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie przedstawiające kolorowe buty
Wolskie instytucje kulturalne i edukacyjne przygotowały dla mieszkańców atrakcyjną ofertę zajęć zdalnych. – W tym trudnym czasie izolacji i walki z epidemią chcemy przedstawić szeroki wachlarz możliwości ciekawego spędzania czasu w domu. Nasza oferta jest niezwykle bogata i każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy w sposób zdalny uczyć się języków, wolscy bibliotekarze czytają dzieciom bajki i wiersze, organizowane są również zajęcia taneczne i plastyczne. To tylko niektóre propozycje naszej oferty zajęć on-line – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. - Zachęcam do częstego odwiedzania stron internetowych oraz profili na portalach społecznościowych wolskich placówek, gdzie oferta zajęć jest sukcesywnie powiększana – dodaje.
 
Biblioteka Publiczna na Woli (www.bpwola.waw.pl/) skupia się na tym, aby w czasie, gdy zamknięte są wszystkie placówki jej czytelnicy nie czuli się pozostawieni i opuszczeni. Wolscy bibliotekarze stanęli przed niełatwym wyzwaniem. Okazało się jednak, że możliwości jest wiele, a wyobraźnia i kreatywność bibliotekarzy nie ma granic. Oto ostatnie aktywności, które przygotowali dla swoich dużych i małych Czytelników.
 
 • Czytanie z Lucjanem
  Magdalena Mickiewicz z Biblioteki na Redutowej czyta młodym Czytelnikom i ich rodzicom wiersze, przypowiastki, opowiadania oraz opowiada o wydarzeniach online, które przygotowują lub udostępniają wolskie biblioteki. Filmiki można oglądać n a profilu YouTube oraz na facebookowym profilu Wypożyczalni.
   
 • Kolaże z Wisławą Szymborską
  Biblioteka Komiksowo zorganizowała w formie wideokonferencji Młodzieżowe Kompozycje Kolażowe, których tematem były wyklejanki Wisławy Szymborskiej. Na zajęciach uczestnicy dowiedzieli się, że Szymborska, poza wierszami, tworzyła także kolaże, które nazywała wyklejankami.  Po krótkim wstępie i obejrzeniu kilku prac noblistki uczestnicy spróbowali swoich sił w stworzeniu kolażu inspirowanego artystką z dostępnych im gazet. Efekty ich twórczych działań zobaczycie tutaj.
   
 • Piątkowe Czytanie na Dywanie
  Wypożyczalnia na 11 „Na Kole” znalazła sposób, aby kontynuować cykl, w ramach którego co tydzień spotykała się z małymi Czytelnikami na wspólnym czytaniu książek. Teraz piątkowe lektury poznajemy dzięki filmikom umieszczanym na facebookowym profilu Biblioteki.
 • Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki
  Mocnym punktem Wypożyczalni Fantasmagoria są interakcje z Czytelnikami podczas spotkań Klubu Czytelniczego. Okazało się, że spotkania takie mogą odbywać się  także w zmienionej, internetowej formule za pomocą ogólnodostępnego komunikatora. Zapraszamy na spotkania dwa razy w miesiącu.
 • Domowa Czytelnia
  Wypożyczalnia nr 10 na swoim facebookowym profilu prowadzi akcję #domowaczytelnia, w ramach której poleca najciekawsze zdaniem Bibliotekarzy książki. Czytelnicy mogą znaleźć wśród nich opisy fabuły oraz ciekawe informacje na temat publikacji.
   
 • Wiersze dla dzieci
  Bibliotekarze z Biblioteki na Chłodnej doskonale wiedzą, że mali Czytelnicy tęsknią za wizytami w ulubionych placówkach. Kasia z Biblioteki nr 46 tworzy specjalnie dla nich autorskie wierszyki, w których opowiada o emocjach związanych z tęsknotą za dzieciakami odwiedzającymi filię.
 • Poezja Ernesta Brylla
  Bibliotekarka Jadzia z Biblioteki na Żytniej zachęca do sięgania po poezję i czyta wiersz zaprzyjaźnionego poety Ernesta Brylla.
 • Spotkanie kulinarne dla najmłodszych inspirowane literaturą
  Obejrzyjcie też film nagrany przez bibliotekarkę Ewę z Biblioteki na Twardej, która nie tylko czyta fragment książki o „Pyzie na polskich dróżkach” ale również tworzy danie nim inspirowane.

To tylko część najnowszych pomysłów ekipy naszych kreatywnych Bibliotekarzy. Od początku zamknięcia biblioteki działają w szerokim zakresie:

 • Pracownicy Biblioteki Publicznej na Woli stworzyli specjalną, ciągle aktualizowaną bazę okołoliterackich materiałów, stron, blogów i miejsc w sieci, z których można korzystać za darmo. Zapraszamy wszystkich do obcowania z literaturą w domowym zaciszu: https://www.bpwola.waw.pl/2020/03/16/zostajemy-domu-literatura/
 • Na kanałach Biblioteki Publicznej na Woli, w mediach społecznościowych organizowane są różne akcje i zabawy dla czytelników. W albumie „Co czytają bibliotekarze” można podejrzeć pracowników biblioteki podczas lektury, na profilach filii odbywają się konkursy i quizy czytelnicze. Wstawiane są także bieżące informacje o wydarzeniach ze świata literatury.
 • Bezpłatny dostęp do serwisów Legimi i Ibuk Libra, który do tej pory można było otrzymać w filiach czytelni, można teraz zdobyć drogą mailową.
 • Biblioteka Poliglotka zaprasza do skorzystania z możliwości poszerzania kompetencji językowych podczas konwersacji po niemiecku za pośrednictwem komunikatora internetowego. Seniorzy z kolei mogą korzystać z Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora drogą telefoniczną lub on-line (zapisy prowadzone są pod numerem 733 749 714).
 • Biblioteka na Redutowej stworzyła także specjalny kanał na YouTube z filmami, na których Bibliotekarze czytają dzieciom bajki i wiersze: https://www.youtube.com/channel/UCHWUiUxR9HVx4XAHZmQdNGQ

Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej (www.mdk.zwpek.pl) w skład którego wchodzi Młodzieżowy Dom Kultury  przy ul. Brożka 1a i V Ogród Jordanowski przy ul. Ludwiki 2/4 proponuje swoim wychowankom i rodzicom oraz wszystkim zainteresowanym odbiorcom ofertę zajęć zdalnych dla dzieci w wieku 3-19 lat,  przygotowaną przez nauczycieli i pracowników placówki. Oferta jest publikowana i uaktualniana codziennie na stworzonej w tym celu specjalnej zakładce „Inspirujemy” (http://mdk.zwpek.pl/inspirujemy/)

Pomysły na aktywność twórczą można też znaleźć na  facebooku placówki: Zwpek Wola oraz ZWPEK Młodzieżowy Dom Kultury.

W każdym tygodniu w zakładce „Inspirujemy” ukazuje się kilkadziesiąt propozycji zajęć twórczych, edukacyjnych i artystycznych w pracowniach:

 • Rysunku i malarstwa w formie instruktaży do podejmowanych tematów, opisów ich wykonania oraz inspiracji prezentowanych  w formie zdjęć, skanów z publikacji specjalistycznych oraz albumów malarskich
 • Tańca w formie filmów instruktażowych z technikami różnych rodzajów tańca, elementami ruchu, układu oraz ćwiczeń i zabaw ruchowo-muzycznych
 • Instrumentalnej w formie filmów instruktażowych do nauki gry na gitarze, ukulele, ksylofonie
 • Teatru w formie scenariuszy spektakli, instruktażu techniki teatralnej, filmików z inspiracjami do pracy nad rolą
 • Plastyki dla najmłodszych, Papieroplastyki, Design, „Robótek zręcznych”, Kreatywności w zależności od grupy dostosowane do wieku odbiorców, w formie zdjęć, linków, instruktaży wykonywania prac plastycznych z materiałów papierowych, włóczki, ciastoliny
 • Ceramiki w formie propozycji wykonania w warunkach domowych form płaskich i przestrzennych z masy solnej, masy papierowej, plasteliny lub np. ciasta drożdżowego
 • Rekonstrukcji Historycznej w formie specjalistycznych filmów tematycznych oraz prezentacji rekonstrukcyjnych
 • Klubu Hobbystów w formie zadań do pracy indywidualnej, prezentacji zdjęć z dokonań hobbystycznych wychowanków,
 • Języka angielskiego w formie scenariuszy zajęć, materiałów do indywidualnej nauki języka obcego
 • Lego robotyki w formie zadań technicznych i konstrukcyjnych do wykonania z klocków, zdjęć otrzymanych od wychowanków z prezentacji wykonanych zadań
 • Programowania, Robotów Photon, Młodego Elektronika w formie zadań do wykonania z zakresu programowania oraz tworzenia konstrukcji technicznych i rozwijania kompetencji informatycznych
 • Rytmiki i Małych Musicali gdzie na specjalnie stworzonym kanale You Tube dzieci mogą wziąć udział w zajęciach online
 • Studia Piosenki w formie prezentacji efektów warsztatów online, zdalnego tworzenia muzyki, wspólnego muzykowania online.
ZWPEK oferuje Państwu ciekawe pomysły na zajęcia z dziećmi  i młodzieżą. Podpowiada jak twórczo spędzić czas z młodym człowiekiem. Zachęcamy do udziału w konkursie „Zdalnie – Pozytywni”. Proponujemy linki z kreatywnymi zadaniami, dajemy wskazówki do indywidualnej pracy twórczej. Inspirujemy!
 
Propozycja zajęć realizowanych przez Wolskie Centrum Kultury są na bieżąco aktualizowane na stronie: https://wck-wola.pl/online/  oraz na wydarzeniu na FB: https://www.facebook.com/events/2253293498313307/2256190371356953
 

W trudnym czasie kwarantanny, nie chcąc tracić kontaktu ze swoimi odbiorcami, proponujemy przeniesienie się do WCK online (wck-wola.pl/online) Tak jak na co dzień, przedstawione są tam propozycje zajęć z zakresu sztuk wizualnych, tańca i ruchu, muzyki oraz warsztaty, wykłady i zajęcia dla dzieci. Udostępniane są też dokonania z czasów kwarantanny i wcześniejsze.

Na WCK online znajdziecie już dziś propozycje aktywności domowych lub tych wykonywanych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Oferta jest na bieżąco poszerzana i rozwijana. Pracownicy Wolskiego Centrum Kultury starają się w jak największym stopniu umożliwić korzystanie z kultury udomowionej.

Do dziś w ofercie znalazło się:   ? SZTUKI WIZUALNE ️?

  ? MUZYKA ?   ? DLA DZIECI ?
 • Taniec dla dzieci proponowany przez instruktorkę Zofię Chołoniewską: bit.ly/2KlQSUd
 • Zajęcia z angielskiego Speak and Play dla dzieci w wieku 0,5-3 lata wraz z opiekunkami. Zabawianki, piosenki, wierszyki po angielsku i konwersacje dla opiekunów z Luizą Walczuk: bit.ly/3ajQXCo
 • Pomimo utrudnionej sytuacji, nasz instruktor Michał Witecki, na bieżąco śledzi postępy swoich uczniów w grze na fortepianie. Możecie zobaczyć je i Wy: bit.ly/2VvfIGh
 •  Spotkania z Panią Rytmiką „Mali i duzi Muzykanci” to cykl, który odbywał się do tej pory w naszej Sali w Rodzinnej Młynarskiej, a teraz przenosimy go do wirtualnego pokoju. Pierwszy koncert już 25.04 o 10:30: Mali i Duzi Muzykanci Online | 25.04
 • Kolorowanki dla najmłodszych: bit.ly/2Vz1i84
  ? TANIEC I RUCH ?
 • Michał Ignatowicz, nasz instruktor Tai Chi, zaprasza na treningi online: bit.ly/2wHte0X
  ? WARSZTATY I WYKŁADY ? Slow Life to popularny cykl spotkań z osobami działającymi w tym duchu. Polecamy filmy naszych instruktorów:
 • Marcin Gładki o tym, jak dbać o rośliny: bit.ly/2VcNL75
 • Tutorial Natalii Załęskiej Płonka o naturalnej maseczce na czas przetrwania: bit.ly/3bh5U9A
 • Julia Pańków, która prowadzi w WCK Robótki Zero Waste, zaproponowała tutorial, jak zrobić doniczki z tetra paków: bit.ly/3ab6K6o
 • Wszystkich, którzy pamiętają nasz projekt Światłoczuły Modernizm, a nie mieli okazji usłyszeć wszystkich wykładów, zapraszamy tutaj: bit.ly/3cikY6E
  ? A jeśli chcecie podzielić się z Wolskim Centrum Kultury swoją twórczością, wrażeniami, refleksjami, zapraszamy do Archiwum Kwarantanny Społecznej! Udanych spotkań z kulturą online! #ZostanWDomu
Zdjęcie przedstawiające zajęcia zdalne